Reklama

Kompleks Ameryki

Kompleks Ameryki

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Prof. Timothy Snyder, amerykański historyk: My, Amerykanie, nie mamy pojęcia o tym, co się działo w Polsce podczas II wojny światowej. Ogromna większość Amerykanów nie wie nawet, że polskie państwo zostało wtedy zniszczone przez Niemcy i ZSRR.
fot. Karolina Sekuła dla "TP"
W

WOJCIECH PIĘCIAK: „Polskie obozy śmierci”: jak to możliwe, żeby absolwent Harvardu i prezydent USA, mający armię urzędników przygotowujących mu publiczne wystąpienia, popełnił taki błąd jak Barack Obama?

Prof. TIMOTHY SNYDER: Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie konkretnie, bo nie wiem, kto pisał albo dopisał te słowa w przemówieniu prezydenta Obamy. Prezydent zapewne nie wygłaszał go z głowy, ale czytał przygotowany wcześniej tekst. Obawiam się tylko, że w Polsce te niefortunne, oględnie rzecz ujmując, słowa Obamy „przykryją” sam fakt uhonorowania Jana Karskiego najwyższym cywilnym odznaczeniem, jakie przyznaje się w USA: Prezydenckim Medalem Wolności. Boję się, że z tego wszystkiego Polacy zapamiętają tylko fatalną wpadkę prezydenta.

Zapytam inaczej: dlaczego w Stanach ciągle pojawia się pojęcie „polskie obozy”? To ignorancja czy zła wola?...

9487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]