Reklama

Komórka społeczna

Komórka społeczna

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Tradycyjnej rodzinie nie zagrażają geje, feministki ani Unia Europejska. Wrogowie to samsung, motorola, nokia i apple.
T

Trudno to wytłumaczyć dzieciom. Dawniej nie mówiło się „telefon stacjonarny”. Wystarczył „telefon”. Bezprzymiotnikowy. Biały we włoskich filmach. Czarny w polskich. Szary w serialu „Dyrektorzy”. Miał kabel, wtyczkę i tylko jedną melodyjkę. Tę samą w całym mieście. W całym kraju. Na całym świecie. Nie, to nie był kawałek Rihanny. Nazywaliśmy ten odgłos „dzwonkiem”.
W komórce też możesz sobie ustawić taki sygnał. Jeszcze kilka lat temu nazywał się „dzwonek classic”. Potem „ancient”. Ostatnio zmienili mu nazwę na „old school”.
W dawnych czasach cała rodzina używała tego samego telefonu. Książka telefoniczna była strasznie patriarchalna. Dlatego figurował w niej – powiedzmy – pan Leon Auerbach. Jednak wykręcając numer, można było trafić na panią Auerbachową albo na ich córkę Auerbachównę, syna, sublokatora czy wierną sługę, jeśli taką mieli.
Jeszcze dziś ktoś podrzuca...

6527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]