Reklama

Kolonialne opowiastki

Kolonialne opowiastki

10.03.2014
Czyta się kilka minut
Brytyjski artysta Yinka Shonibare opowiada historię ostatnich dwóch wieków. Wraca do wyobrażeń z przeszłości, by przypomnieć tych, którzy byli dotąd pomijani. Jego prace pokazuje właśnie Muzeum Współczesne we Wrocławiu.
Yinka Shonibare, „Śmierć Chatterton – Henry Wu”, z cyklu „Fake death pictures” Fot. SHOOTART MOBILE
W

W pierwszej chwili można je uznać za dzieła jakiegoś dawnego mistrza. To jednak wielkoformatowe fotografie oprawione w solidne, stylizowane ramy. Cykl „Fake Death Pictures” Yinki Shonibarego przedstawia różne wersje śmierci lorda Nelsona, który, jak pamiętamy, zmarł w wyniku ran podczas przełomowej dla dziejów Wielkiej Brytanii bitwy pod Trafalgarem. Na jednej z fotografii ciało mężczyzny bezwładnie leży na łóżku, z fiolką w ręku. Na innej ma w dłoni pistolet. Na kolejnej przy łożu nieprzytomnego czuwają bliscy. I jeszcze jedna fotografia: ten sam mężczyzna przyjmuje od kobiety świeczkę, ostatni dar z tego świata.
Za każdym razem Shonibare za wzór dla swych fotografii obierał dawne obrazy. Z różnych epok. Wykorzystał płótno hiszpańskiego manierysty Bartolomé Carducho i obraz francuskiego klasycysty François-Guillaume’a Ménageota. Sięgał po prace artystów mało dziś znanych....

9730

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]