Kodowanie po krakosku

Wynalazek polskiego matematyka wielokrotnie przyspieszył przetwarzanie danych. Korzystają z niego już wszyscy internetowi giganci.

Reklama

Ładowanie...

Kodowanie po krakosku

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Wynalazek polskiego matematyka wielokrotnie przyspieszył przetwarzanie danych. Korzystają z niego już wszyscy internetowi giganci.
Bulwary wiślane w Krakowie, maj 2020 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
O

Osią serialu „Dolina Krzemowa” (HBO, 2014-19) było wynalezienie przez głównego bohatera, genialnego informatyka Richarda Hendricksa, rewolucyjnej metody kompresji danych. To fikcyjna historia, ale w prawdziwym świecie podobny wynalazek powstał. Określa się go mianem ANS – czyli kodowania opartego na asymetrycznych systemach liczbowych (ang. Asymmetric Numeral Systems). Autorem tego systemu reprezentacji danych jest polski informatyk i matematyk Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś z jego rozwiązań w swoich produktach korzystają giganci Doliny Krzemowej, tacy jak Apple, Facebook i Google. Dzięki temu wszyscy możemy zapisywać więcej plików, taniej i szybciej je wczytywać i przesyłać.

Działanie tego systemu opiera się na dość zawiłym pomyśle matematycznym, ale ogólne założenia są stosunkowo proste.

Język maszyn

Wyobraźmy sobie język, w...

10917

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]