Kodowanie po krakosku
Wynalazek polskiego matematyka wielokrotnie przyspieszył przetwarzanie danych. Korzystają z niego już wszyscy internetowi giganci.
Osią serialu „Dolina Krzemowa” (HBO, 2014-19) było wynalezienie przez głównego bohatera, genialnego informatyka Richarda Hendricksa, rewolucyjnej metody kompresji danych. To fikcyjna historia, ale w prawdziwym świecie podobny wynalazek powstał. Określa się go mianem ANS – czyli kodowania opartego na asymetrycznych systemach liczbowych (ang. Asymmetric Numeral Systems). Autorem tego systemu reprezentacji danych jest polski informatyk i matematyk Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś z jego rozwiązań w swoich produktach korzystają giganci Doliny Krzemowej, tacy jak Apple, Facebook i Google. Dzięki temu wszyscy możemy zapisywać więcej plików, taniej i szybciej je wczytywać i przesyłać.
Działanie tego systemu opiera się na dość zawiłym pomyśle matematycznym, ale ogólne założenia są stosunkowo proste.
Wyobraźmy sobie język, w...
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]