Kodowanie po krakosku

Wynalazek polskiego matematyka wielokrotnie przyspieszył przetwarzanie danych. Korzystają z niego już wszyscy internetowi giganci.

Reklama

Kodowanie po krakosku

Kodowanie po krakosku

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Wynalazek polskiego matematyka wielokrotnie przyspieszył przetwarzanie danych. Korzystają z niego już wszyscy internetowi giganci.
Bulwary wiślane w Krakowie, maj 2020 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
O

Osią serialu „Dolina Krzemowa” (HBO, 2014-19) było wynalezienie przez głównego bohatera, genialnego informatyka Richarda Hendricksa, rewolucyjnej metody kompresji danych. To fikcyjna historia, ale w prawdziwym świecie podobny wynalazek powstał. Określa się go mianem ANS – czyli kodowania opartego na asymetrycznych systemach liczbowych (ang. Asymmetric Numeral Systems). Autorem tego systemu reprezentacji danych jest polski informatyk i matematyk Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś z jego rozwiązań w swoich produktach korzystają giganci Doliny Krzemowej, tacy jak Apple, Facebook i Google. Dzięki temu wszyscy możemy zapisywać więcej plików, taniej i szybciej je wczytywać i przesyłać.

Działanie tego systemu opiera się na dość zawiłym pomyśle matematycznym, ale ogólne założenia są stosunkowo proste.

Język maszyn

Wyobraźmy sobie język, w...

10917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]