Reklama

Kodujące dziewczyny

Kodujące dziewczyny

09.03.2015
Czyta się kilka minut
Miały dość słuchania, że programowanie to zajęcie dla chłopaków. Postanowiły zmienić męską branżę.
Warsztaty programistyczne Django Girls, Kraków, listopad 2014 r. Fot. Bartosz Pawlik
M

Marzec, siedziba jednej z korporacji informatycznych na obrzeżach Krakowa. Przy zsuniętych w duży kwadrat białych biurkach, pod oślepiającym światłem jarzeniówek siedzi prawie dwudziestka dziewczyn – w rozciągniętych bluzach albo modnych sukienkach, w kozakach na wysokim obcasie albo podniszczonych trampkach. Na blatach małe karteczki z loginem do sieci i laptopy: przeważają czarne i srebrne, ale są też różowe i oklejone kolorowo. Temat przewodni spotkania to testowanie oprogramowania.

Pierwsze jest zadanie grupowe: uczestniczki dostają kartki, kolorową kredę i nożyczki. Rzutnik wyświetla wytyczne: należy zrobić pudełko, do którego zmieszczą się dwie talie kart. Kilka dziewczyn to ekipa deweloperska – kreślą siatkę pudełka; pozostałe to grupa testerek – zapisują potencjalne błędy.

Kolejna z dwóch godzin zajęć to praca z programem komputerowym. Miarowy stukot klawiszy...

9438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]