Reklama

Kodujące dziewczyny

Kodujące dziewczyny

09.03.2015
Czyta się kilka minut
Miały dość słuchania, że programowanie to zajęcie dla chłopaków. Postanowiły zmienić męską branżę.
Warsztaty programistyczne Django Girls, Kraków, listopad 2014 r. Fot. Bartosz Pawlik
M

Marzec, siedziba jednej z korporacji informatycznych na obrzeżach Krakowa. Przy zsuniętych w duży kwadrat białych biurkach, pod oślepiającym światłem jarzeniówek siedzi prawie dwudziestka dziewczyn – w rozciągniętych bluzach albo modnych sukienkach, w kozakach na wysokim obcasie albo podniszczonych trampkach. Na blatach małe karteczki z loginem do sieci i laptopy: przeważają czarne i srebrne, ale są też różowe i oklejone kolorowo. Temat przewodni spotkania to testowanie oprogramowania.

Pierwsze jest zadanie grupowe: uczestniczki dostają kartki, kolorową kredę i nożyczki. Rzutnik wyświetla wytyczne: należy zrobić pudełko, do którego zmieszczą się dwie talie kart. Kilka dziewczyn to ekipa deweloperska – kreślą siatkę pudełka; pozostałe to grupa testerek – zapisują potencjalne błędy.

Kolejna z dwóch godzin zajęć to praca z programem komputerowym. Miarowy stukot klawiszy...

9438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Artykuł sam w sobie ciekawy, ale....radzę popracować nad gramatyką języka polskiego, bo prawie każde zdanie trzeba analizować, żeby zrozumieć co miała Pani na myśli. Źle czyta się taki artykuł. "Trzy lata temu firma, w której pracują Basia Madej i Agata Mazur, organizuje konferencję." coo? Powodzenia życzę!

"Trzy lata temu firma, W KTOREJ PRACUJA BM i AM, organizuje konferencje". Zdanie moze niezreczne, ale poprawne (zdanie wtracone, zaznaczone przecinkami). A caly tekst przeczytalam bez koniecznosci analizowania "prawie kazdego zdania". Tez powodzenia zycze, i kodujacym dziewczynom, i autorowi wpisu.

Zgadzam się z tym, że jeśli kobiety już pracują w branży to okazują się dużo lepsze i dokładniejsze od facetów. Na potwierdzenie tego, mogę napisać, że w naszej Szkole (http://goo.gl/ZLdB1M) ok. 30% kursantów stanowią dziewczyny, i co ciekawe, są jednymi z najlepszych i często jako pierwsze otrzymują propozycje pracy. Zarówno nasi wykładowcy jak i firmy partnerskie chwalą je za pracowitość, systematyczność i dokładność.

Ktoś musi zastąpić tych facetów z branży, którzy wyjechali za granicę.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]