Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Helisa trojańska

Helisa trojańska

22.08.2017
Czyta się kilka minut
Wyobraźcie sobie wycieki z WikiLeaks zawierające wszystkie najintymniejsze sprawy ukryte w genach. Czy nadchodzi era biohackingu?
PASIEKA / SCIENCE PHOTO LIBRARY / AFP / EAST NEWS
O

Od „Matrixa” po Elona Muska – straszenie metalowymi potworami, sztuczną inteligencją, która zdominuje i pożre swoich biologicznych panów, jest niezmiennie modne. Ale okazuje się, że na razie to komputery mogą się bać biologii. I nie chodzi o niedouczonych czy złośliwych użytkowników: śmiertelnym zagrożeniem dla maszyny może się stać... DNA.

Jak dotąd nie dla każdej maszyny i na pewno nie każde DNA. Ale to się może zmienić. Naukowcy z University of Washington udowodnili właśnie, że nośnik kodu genetycznego może być równie skuteczny w roli nośnika kodu komputerowego wirusa. Dokonali pierwszego w historii bioataku hakerskiego na komputer. Konkretnie – na maszynę służącą do sekwencjonowania genów. Taką, z jakiej korzystają na przykład śledczy, żeby porównać próbki DNA z miejsca zbrodni z genami podejrzanego.

„Wiemy, że jeśli przeciwnik ma kontrolę nad tym, jakie dane...

8821

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z raportu zaprezentowanego podczas sympozjum USENIX: "Nasz wirus nie był wymierzony w żaden program wykorzystywany przez biologów w tej dziedzinie badań, ale w oprogramowanie specjalnie zmodyfikowane tak, żeby zawierało znane luki".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]