Kochankowie z Auschwitz

Śmierć, seks i wielka historia w tle to gotowy przepis na bestseller. Jednak gdy tym tłem jest Holokaust, łatwiej o moralną porażkę niż o artystyczne zwycięstwo.

Reklama

Kochankowie z Auschwitz

Kochankowie z Auschwitz

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Śmierć, seks i wielka historia w tle to gotowy przepis na bestseller. Jednak gdy tym tłem jest Holokaust, łatwiej o moralną porażkę niż o artystyczne zwycięstwo.
REUTERS / FORUM
P

Pisarze wszystkich krajów też prowadzą politykę historyczną. Zagłada Żydów trzyma się mocno na szczycie motywów z przeszłości, które na tysiące sposobów są przelewane na papier. Nie można jednak w kółko eksploatować kadrów nieludzkiego bestialstwa znanych z podręczników historii. Nawet najwrażliwszy czytelnik w końcu się oswoi z nimi, zobojętnieje i znudzi. Trzeba więc – jakkolwiek makabrycznie to zabrzmi – w coraz to nowy sposób ożywiać opowieść o największej zbrodni XX w.

Moda na fabularyzowanie Zagłady przychodzi i odchodzi falami. W pierwszych dwóch dekadach po wojnie dominowały świadectwa ocalałych i bezpośrednich świadków Zagłady pisane dla potomności, a więc podniosłe w tonie i kreślące wyrazisty, manichejski podział na dobrych i złych. Prozę z tego okresu zajmowały natomiast poszczególne kręgi obozowego piekła i dehumanizacji więźniów. Jednocześnie nadciągała kolejna...

17686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]