Kochankowie z Auschwitz

Śmierć, seks i wielka historia w tle to gotowy przepis na bestseller. Jednak gdy tym tłem jest Holokaust, łatwiej o moralną porażkę niż o artystyczne zwycięstwo.

Reklama

Kochankowie z Auschwitz

Kochankowie z Auschwitz

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Śmierć, seks i wielka historia w tle to gotowy przepis na bestseller. Jednak gdy tym tłem jest Holokaust, łatwiej o moralną porażkę niż o artystyczne zwycięstwo.
REUTERS / FORUM
P

Pisarze wszystkich krajów też prowadzą politykę historyczną. Zagłada Żydów trzyma się mocno na szczycie motywów z przeszłości, które na tysiące sposobów są przelewane na papier. Nie można jednak w kółko eksploatować kadrów nieludzkiego bestialstwa znanych z podręczników historii. Nawet najwrażliwszy czytelnik w końcu się oswoi z nimi, zobojętnieje i znudzi. Trzeba więc – jakkolwiek makabrycznie to zabrzmi – w coraz to nowy sposób ożywiać opowieść o największej zbrodni XX w.

Moda na fabularyzowanie Zagłady przychodzi i odchodzi falami. W pierwszych dwóch dekadach po wojnie dominowały świadectwa ocalałych i bezpośrednich świadków Zagłady pisane dla potomności, a więc podniosłe w tonie i kreślące wyrazisty, manichejski podział na dobrych i złych. Prozę z tego okresu zajmowały natomiast poszczególne kręgi obozowego piekła i dehumanizacji więźniów. Jednocześnie nadciągała kolejna...

17686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]