Reklama

Ładowanie...

Kobiety pod ścianą

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Dwutysięczny tłum ortodoksyjnych mężczyzn krzyczał, przeklinał i rzucał śmieciami w grupę kobiet ubraną w kolorowe tałesy. "Reformowane" Żydówki walczą o dostęp do Ściany Płaczu.
Jerozolima, 10 maja 2013 r. Fot. Uriel Sinai / GETTY IMAGES / FPM
D

Dwutysięczny tłum ortodoksyjnych mężczyzn krzyczał, przeklinał i rzucał śmieciami w grupę kobiet ubraną w kolorowe tałesy. "Reformowane" Żydówki walczą o dostęp do Ściany Płaczu.
Pod Ścianę Płaczu doszły otoczone kordonem policji, odgradzającym od wielotysięcznego tłumu ortodoksyjnych kobiet i mężczyzn. Idąc śpiewały: „Pan jest moją mocą i źródłem męstwa! Jemu zawdzięczam moje ocalenie”. Kontrdemonstracja zgromadziła ok. 6 tys. dziewcząt z ortodoksyjnych szkół, wezwanych tu przez rabinów. Modliły się wzorcowo, w ciszy. Obok dwutysięczny tłum ortodoksyjnych mężczyzn krzyczał, przeklinał, rzucał śmieciami, krzesełkami, papierowymi kubkami i butelkami plastikowymi w grupę kobiet ubraną w kolorowe tałesy.
Był piątkowy poranek, pierwszego dnia miesiąca Sivan 5773 r. według kalendarza żydowskiego, czyli 10 maja tego roku. Początek miesiąca, ale również początek nowej zasady:...

9975

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]