Reklama

Kobiety pod ścianą

Kobiety pod ścianą

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Dwutysięczny tłum ortodoksyjnych mężczyzn krzyczał, przeklinał i rzucał śmieciami w grupę kobiet ubraną w kolorowe tałesy. "Reformowane" Żydówki walczą o dostęp do Ściany Płaczu.
Jerozolima, 10 maja 2013 r. Fot. Uriel Sinai / GETTY IMAGES / FPM
D

Dwutysięczny tłum ortodoksyjnych mężczyzn krzyczał, przeklinał i rzucał śmieciami w grupę kobiet ubraną w kolorowe tałesy. "Reformowane" Żydówki walczą o dostęp do Ściany Płaczu.
Pod Ścianę Płaczu doszły otoczone kordonem policji, odgradzającym od wielotysięcznego tłumu ortodoksyjnych kobiet i mężczyzn. Idąc śpiewały: „Pan jest moją mocą i źródłem męstwa! Jemu zawdzięczam moje ocalenie”. Kontrdemonstracja zgromadziła ok. 6 tys. dziewcząt z ortodoksyjnych szkół, wezwanych tu przez rabinów. Modliły się wzorcowo, w ciszy. Obok dwutysięczny tłum ortodoksyjnych mężczyzn krzyczał, przeklinał, rzucał śmieciami, krzesełkami, papierowymi kubkami i butelkami plastikowymi w grupę kobiet ubraną w kolorowe tałesy.
Był piątkowy poranek, pierwszego dnia miesiąca Sivan 5773 r. według kalendarza żydowskiego, czyli 10 maja tego roku. Początek miesiąca, ale również początek nowej zasady:...

9975

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]