Reklama

KOBIETY: niedokończona rewolucja

KOBIETY: niedokończona rewolucja

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Co robią w polskim Kościele? Czy tylko układają kwiaty, sprzątają świątynię, gotują na plebanii, prasują i piorą księżom ubrania?.
Z

Zakrystianie, lektorzy, ministranci i szafarze Komunii to funkcje, które w Kościele mogą sprawować świeccy obu płci. Ale w Polsce sprawują je głównie mężczyźni. Między innymi dlatego była pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn uważa, że kobiety nie odgrywają zbyt wielkiej roli w polskim Kościele. - To tak, jakby ktoś wypowiedział się o owocu z Afryki, którego nie kosztował - kwituje wypowiedź Magdaleny Środy s. Anna Bałchan. - Bóg dał kobiecie wiele talentów, uczuciowość, empatię, mądrość i intuicję - kobiety robią wiele, by te dary w polskim Kościele zaistniały.

Z zawodu mechanik obróbki-skrawania, s. Bałchan skończyła teologię na KUL-u, potem trzyletnie studia z psychoterapii krótkoterminowej i kilka innych kursów. Prowadziła dziecięce grupy teatralne. Kilka lat temu prezydent Katowic poprosił matkę generalną Zakonu Sióstr Maryi...

5327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]