Reklama

Ładowanie...

KOBIETY: niedokończona rewolucja

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Co robią w polskim Kościele? Czy tylko układają kwiaty, sprzątają świątynię, gotują na plebanii, prasują i piorą księżom ubrania?.
Z

Zakrystianie, lektorzy, ministranci i szafarze Komunii to funkcje, które w Kościele mogą sprawować świeccy obu płci. Ale w Polsce sprawują je głównie mężczyźni. Między innymi dlatego była pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn uważa, że kobiety nie odgrywają zbyt wielkiej roli w polskim Kościele. - To tak, jakby ktoś wypowiedział się o owocu z Afryki, którego nie kosztował - kwituje wypowiedź Magdaleny Środy s. Anna Bałchan. - Bóg dał kobiecie wiele talentów, uczuciowość, empatię, mądrość i intuicję - kobiety robią wiele, by te dary w polskim Kościele zaistniały.

Z zawodu mechanik obróbki-skrawania, s. Bałchan skończyła teologię na KUL-u, potem trzyletnie studia z psychoterapii krótkoterminowej i kilka innych kursów. Prowadziła dziecięce grupy teatralne. Kilka lat temu prezydent Katowic poprosił matkę generalną Zakonu Sióstr Maryi...

5327

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]