Kłopot z Benedyktem

"Ponieważ wielu chętnie podkreśla wyraźne przeciwieństwa między religiami, jako wierzący stajemy w obliczu wyzwania jasnego głoszenia tego, co jest nam wspólne" - te słowa Benedykta XVI z jerozolimskiego przemówienia do organizacji zaangażowanych w dialog międzyreligijny są najlepszym potwierdzeniem, że obecny Papież nie przestawia steru łodzi Piotrowej w odniesieniu do innych religii.

12.05.2009

Czyta się kilka minut

Dotychczasowe wypowiedzi Benedykta XVI na ten temat wskazywały, że inaczej rozkłada on w tej dziedzinie akcenty niż Jan Paweł II. Wraz z dojrzewaniem swego pontyfikatu Papież coraz dokładniej doprecyzowuje jednak język swoich wypowiedzi. Kwestie, które różniły go od poprzednika - np. podkreślanie bardziej specyfiki chrześcijaństwa niż podobieństw między religiami czy silniejsze akcentowanie roli rozumu w poznaniu Boga - okazują się raczej uzupełnieniem nauczania Jana Pawła II niż jego przeciwwagą.

Nikt chyba nie może już mieć wątpliwości, czy Benedykt XVI odczuwa bliski związek z ludem żydowskim - wskazywały na to wyraźnie i słowa, zwłaszcza te z góry Nebo o nierozerwalnej więzi łączącej Kościół z Żydami, i atmosfera głębokiego skupienia, wręcz przejęcia, jaką można było wyczytać z twarzy Papieża w Izraelu.

Nawet statystyka pokazuje, że Benedykt XVI "prześcignął" już Jana Pawła II w zbliżeniu z islamem. Podczas swej obecnej bliskowschodniej podróży Papież dwukrotnie był w meczecie - a już wcześniej odwiedzał meczet w Turcji - podczas gdy jego poprzednik wielokrotnie spotykając się z muzułmanami, tylko raz wszedł do meczetu.

W Jerozolimie Benedykt XVI zachęcał wyznawców różnych religii, by nie zrażali się trudnościami w dialogu: "Niektórzy chcieliby, żebyśmy uwierzyli, iż istniejące między nami różnice są nieuchronną przyczyną podziałów […] Wiemy jednak, że naszych różnic nigdy nie wolno wypaczać jako nieuchronnego źródła tarć czy napięć".

I znowu będzie kłopot z Benedyktem - jednak nie jest papieżem konserwatystów… A wielu już w to uwierzyło.

ZBIGNIEW NOSOWSKI jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Więź", dyrektorem Laboratorium Więzi, wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2009