Reklama

Klimatarianizm

Klimatarianizm

11.01.2016
Czyta się kilka minut
Trzymanie się z dala od towarzystwa, w którym jest nam nieswojo, to tak zwana kwestia smaku.
Fot. Rick Lew / GETTY IMAGES
S

Słuszną rację ma nasza władza, zastała państwo w opłakanym stanie. W ambasadach sami bumelanci i sabotażyści. Nikt nie przygotował dla szefa dyplomacji ściągawki z aktualną mądrością etapu, przez co ten wyliczył dietę obok energii odnawialnej, jakby to były dwie osobne sprawy. Tymczasem „New York Times” w tekście o najbardziej popularnych słowach związanych z jedzeniem notował już w listopadzie termin „klimatarianizm”.

Jest to „dieta, której celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Zakłada m.in. jedzenie lokalnych produktów, aby zmniejszyć ilość energii zużytej na transport, wybór raczej drobiu i wieprzowiny zamiast wołowiny i baraniny (aby ograniczyć emisję gazów) oraz wykorzystanie wszystkich części pożywienia (szypułki jabłka, skórki sera)”.

Ileż razy czytelnicy tej rubryki cierpliwie znosili moje peany na cześć garwolińskiej bruzdy i napomnienia, że trzeba...

5955

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]