Reklama

Ładowanie...

Klęska programowa

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Miał przeciwdziałać wzrostowi zaburzeń psychicznych i ułatwić dostęp do lekarzy – wizja piękna, gorzej z wykonaniem. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego uchwalono w lipcu 2008 r.
P

Przewidywany do 2015 r., miał stanowić największą reformę socjalną w Polsce powojennej: przeciwdziałać konsekwencjom stresu wywołanego brakiem bezpieczeństwa ekonomicznego, socjalnego i zdrowotnego.
Spójrzmy na szczegóły. NPOZP zakłada swobodny dostęp chorującego do zintegrowanej opieki zdrowotnej; ma wspomóc badania naukowe i tworzenie systemów informacji koniecznych do zapobiegania zaburzeniom psychicznym. W jego realizację włączyły się resorty sprawiedliwości, obrony narodowej, zdrowia, a także NFZ i samorządy wszystkich szczebli. Z opublikowanego niedawno raportu ministerstwa zdrowia na temat realizacji programu wynika jednak, że został zrealizowany mniej więcej w 10 procentach. Udało się przygotować broszury na temat priorytetów ochrony zdrowia psychicznego i bezpłatnie rozdać je samorządom. Tyle sukcesów.
Reszta to lista klęsk: większość województw i powiatów nie...

3039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]