Reklama

Kiedy następne rozszerzenie?

Kiedy następne rozszerzenie?

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Każde państwo europejskie, które szanuje demokratyczne wartości i je propaguje, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej.
J

Jednak po tym, gdy w 2013 r. do Wspólnoty przystąpiła Chorwacja, proces przyjmowania nowych państw wyhamował. „Chociaż w najbliższej przyszłości nie ma planów dalszego rozszerzenia, to sama perspektywa członkostwa jest potężnym narzędziem utrzymywania stabilizacji i bezpieczeństwa wzdłuż naszych granic” – czytamy w „Białej księdze” przygotowanej przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera.

W 2013 r. rozpoczęto negocjacje z Czarnogórą; trzy lata później wystartowały rozmowy z Serbią. Negocjacje z pozostałymi dwoma krajami kandydującymi z Bałkanów Zachodnich – Albanią i Macedonią – jeszcze się nie rozpoczęły. W pierwszym przypadku przeszkodą są niewdrożone do tej pory reformy wymiaru sprawiedliwości; w drugim – spór z Grecją dotyczący nazwy kraju (oficjalnie: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii). Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo są tzw. potencjalnymi krajami kandydującymi. Strategia Unii w odniesieniu do tych państw, skupiająca się na reformach gospodarczych, umożliwiła w czerwcu 2015 r. wejście w życie układu o stabilizacji i stowarzyszeniu z UE.
W świetle dramatycznego pogorszenia się praworządności w następstwie próby zamachu stanu w lipcu 2016 r., Parlament Europejski wezwał do tymczasowego wstrzymania toczących się negocjacji akcesyjnych z Turcją. Rok wcześniej rząd Islandii zwrócił się do Brukseli, aby nie uważała już tego kraju za kandydata do członkostwa.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]