Reklama

Ki Tece

Ki Tece

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa 21, 10 - 25, 19
H

Hebrajczycy szli na wojnę. Bóg oczekiwał od nich, że podbiją ziemie kanaanejskie i ustanowią tam swoje panowanie. Wojna ma swoje prawa, a jej destrukcyjny żywioł domaga się pewnych choćby ograniczeń. Nawet jeśli Izrael chce uchodzić za lud pokoju, są chwile, gdy musi sięgać po miecz. W Księdze Micheasza znaleźć można piękną deklarację pokoju i ładu: Bóg Izraela "karać będzie narody mocne na długie czasy; i przekują miecze swe na lemiesze, a oszczepy swe na kosy; nie podniesie miecza naród przeciwko narodowi, ani się więcej ćwiczyć będzie do boju". Zasada ta jednak nie stosuje się do wszystkich historycznych okoliczności. Ba, sam prorok Micheasz też nakazywał, by "córka Syońska" róg swój uczyniła żelaznym, kopyta miedzianymi i kruszyła wiele narodów. Wojna nie jest złem absolutnym, a judaizm nie jest religią pacyfistyczną. Nakazuje walczyć i bronić się, gotować do wojny i ...

4709

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]