Reklama

Ładowanie...

Ki tece

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa 21, 10 - 25, 19
J

Jeśli mężczyzna poślubi kobietę i zostanie jej mężem, lecz ona nie pozyska jego życzliwości, gdyż znalazł u niej coś odrażającego, napisze jej list rozwodowy, wręczy go jej, potem odeśle ją od siebie" (Pwt 24, 1). W judaizmie małżeństwo jest świętością i nakazem. Mężczyzna bez żony jest człowiekiem niespełnionym, powiadają rabini. Ten, kto nie ma żony, żyje bez radości, poza błogosłowieństwami. Talmudyczni mędrcy dodają: to tak, jakby człowiek żył bez Tory. Rabin Ulla dopowiadał: byłby pozbawiony pokoju. A pokój i harmonia są jednymi z najbardziej pożądanych dóbr. Nie sposób sobie wyobrazić pośród dawnego Izraela dorosłego, nieżonatego mężczyzny powyżej dwudziestego roku życia. Każdy - człowiek prosty, kapłan, prorok, cadyk - musiał mieć połowicę. Ale małżeństwa bywają nieudane. Rozwód jest koniecznością, co nie znaczy - czymś łatwym. Rabi Eleazer uczył, że gdy mężczyzna...

4472

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]