Reklama

Świętość małżeństwa

Świętość małżeństwa

27.07.2015
Czyta się kilka minut
Jest czymś dla rabinów niepodważalnym.
Fot. Grażyna Makara
U

Uczy tego Tora, nakazując „Przetoż opuści człowiek ojca swego i matkę swoję, i ciało z ciała mego; dla tegoż będzie nazwana mężatką, bo ona z męża wzięta” (Ks. Rodzaju 2, 24). W dniu ślubu, po zawarciu czegoś, co hebrajski nazywa kiduszim (rodzaj zaręczyn), kobieta zostaje uświęcona i odtąd obowiązują ją prawa związane z zakazem cudzołóstwa. Rabini na spotkaniu w Lydda, obecnie znanym jako Lod, w czasach wielkiej rewolty przeciw rzymskiej władzy, która ściągnęła straszne prześladowania ze strony Hadriana, postanowili, że czterech zbrodni nie wolno popełniać bez względu na okoliczności (człowiek raczej powinien wybrać śmierć niż grzech). Do owych zbrodni należały: idolatria, morderstwo, kazirodztwo i cudzołóstwo. Zasady moralne nabierały w ten sposób status prawa i ten, kto je łamał, zasługiwał na śmierć. Kobieta, która zdradziła męża, podobnie jak jej kochanek, zasługiwali...

3366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy pan to robi specjalnie? Czy to zwykła literówka? Bo przecież nie "kiduszim" tylko "kiduszin" z końcowym nun. Chyba, że chodziło panu o " kodoszim" :-)I nie bójmy się tego powiedzieć: "erusin" w przeciwieństwie do "nisuin". Jakoś tak po macoszemu potraktował pan temat. Żeby oddalić kobietę nie trzeba jej było złapać na zdradzie. Wystarczyło, że mąż ostrzegł ją, aby nie oddalała się z obcym mężczyzną. Jeśli "odchodziła" na bok mógł ją oddalić (por. traktat Sota - kobieta podejrzana o cudzołóstwo).

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]