Reklama

Kenny Wheeler: "What Now?"

Kenny Wheeler: "What Now?"

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Pan Kołodziej ukończył 75 lat, a przy okazji wytoczył kolejny olśniewający krążek. Do swojego kwartetu zaprosił starych przyjaciół (Dave Holland, John Taylor) i młodego akolitę - Chrisa Pottera, z którym niedawno szlifował tematy Nino Roty i Luisa Bacalova na omawianej tu płycie "Fellinijazz.
M

Muzyka Wheelera nie lubi pośpiechu. Jej dumne i czułe piękno udziela się wytrwałym, którzy cenią skupienie i jednolitość nastroju. Jest jak blask o zimowym poranku - kojarzy się z jasnością i z przeżyciem własnej kruchości. Chłopięca żarliwość spotyka się w niej z (przezwyciężoną) melancholią. Technika kontrapunktu, którą po mistrzowsku posługuje się Wheeler, służy do rysowania linii losu.

"What Now?" przynosi kolejną porcję intymnych ballad. Pierwsze okazuje się wrażenie szerokiej przestrzeni. Muzycy stoją od siebie oddaleni, rozluźniony jest harmoniczny gorset (fortepian Taylora w partiach akompaniujących brzmi często jak gitara), fluegelhorn, saksofon, fortepian i kontrabas zyskują całkowitą autonomię. Na tej płycie wyraźniej niż na poprzednich widać, że smutek muzyki Wheelera ma coś wspólnego z nostalgią "Nefertiti" czy "Footprints" Wayne'a Shortera (...

1188

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]