Reklama

Piękniejsze niż niebo

Piękniejsze niż niebo

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Muzyka zaczyna się od dźwięku - mówił w 1998 roku Henryk Mikołaj Górecki. - Całość jest zawsze oparta na jakichś muzycznych asocjacjach, temacie bądź strukturze... Komponowanie zawsze rozpoczynam od ustalenia reguł. Wiele rzeczy mam przygotowanych dużo wcześniej nim zaczynam pisać... Komponowanie jest bardzo osobistą sprawą. Musisz wybrać swoją drogę. Górecki podążał zawsze własną.
Henryk Mikołaj Górecki
1

1. Urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika. Studiował u Bolesława Szabelskiego w Katowicach (1955-1960), tam też w lutym 1958 roku odbył się monograficzny koncert młodego kompozytora, na którym wykonano pięć jego utworów (m.in. “Pieśni o radości i rytmie"). Wykładał kompozycję, uczył czytania partytur oraz technik instrumentacyjnych, był też rektorem katowickiej uczelni. Studiowali u niego Rafał Augustyn, Eugeniusz Knapik oraz Andrzej Krzanowski.

Jest laureatem I nagrody na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich w 1960 roku za “Monologhi" (rok wcześniej trzy pierwsze miejsca zdobył debiutujący właśnie Krzysztof Penderecki...), I nagrody na Biennale Młodych w Paryżu za “Symfonię »1959«" (1961), III miejsca na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu za “Refren" (1967) i I miejsca za “Ad Matrem" (1973),...

15976

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]