Reklama

Katolik i Marsz Równości

Katolik i Marsz Równości

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Zakaz odbycia Marszu Równości ze względu na zagrożenie uczestników marszu i mieszkańców Poznania trudno oceniać, jeśli się nie zna stopnia zagrożenia ani granic możliwości sił porządkowych. W każdym razie okazało się, że siły poznańskiej policji nie były zbyt wątłe, by ochronić kilkusetosobową manifestację. Zresztą argument ten prawdopodobnie został użyty po raz ostatni, bo energia, z jaką nowy rząd zabrał się do wzmacniania bezpieczeństwa, pozwala mniemać, że za rok uczestnicy marszu i mieszkańcy Poznania będą bezpieczni z całą pewnością.
J

Jednak emocje, które budził Marsz, bynajmniej nie są związane z kwestią bezpieczeństwa, ale z trudną zbitką dwóch spraw: oceny homoseksualizmu oraz poszanowania prawa do manifestacji swych przekonań. Chcę tu przypomnieć, że w pierwszej kwestii stanowisko Kościoła jest i będzie jednoznaczne: “akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane" i “w żadnym przypadku nie będą mogły być zaaprobowane" (Katechizm Kościoła Katolickiego 2357). W drugiej, czyli manifestowania przekonań - Kościół jest przeciwko dyskryminacji. Za “godne ubolewania uznaje to, że osoby homoseksualne były i wciąż są przedmiotem złośliwych określeń i aktów przemocy". Kościół wręcz wymaga od pasterzy “potępienia takich zachowań, gdziekolwiek miałyby one miejsce". A to w imię szacunku dla bliźniego: “Osobista godność każdego człowieka winna być zawsze szanowana w słowach, w czynach i...

1395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]