Kanoniczna luka

Pobyt Jana Pawła II w szpitalu Gemelli wywołał z uśpienia stary temat możliwości jego ustąpienia z urzędu. W obliczu kolejnych prasowych spekulacji francuski kardynał Philippe Barbarin oświadczył, że mówienie o dymisji papieża jest brakiem taktu. Hierarcha wyraził przekonanie, że Jan Paweł II zdecydowany jest pełnić swoje obowiązki do końca, choć może oczywiście zmienić zdanie.

13.03.2005

Czyta się kilka minut

Ze stanowiskiem kard. Barbarina zgodził się Vittorio Messori, znany włoski dziennikarz i współautor papieskiej książki “Przekroczyć próg nadziei". Jego zdaniem Papież może rządzić Kościołem, porozumiewając się z otoczeniem na piśmie lub za pośrednictwem gestów. “Nawet niemowa może być papieżem" - powiedział po przeanalizowaniu odpowiednich fragmentów Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dziennikarz zgodził się jednak z innymi komentatorami, że poważnym problemem jest, jak miałoby wyglądać kierowanie Kościołem, gdyby okazało się, że stan zdrowia uniemożliwia Papieżowi jakikolwiek kontakt z otoczeniem, czego w przypadku choroby Parkinsona nie można wykluczyć. Jak podała agencja CNS, sprawa zaprząta uwagę również watykańskich kanonistów.

Kodeks Prawa Kanonicznego dopuszcza możliwość wcześniejszej rezygnacji papieża z urzędu: “Gdyby się zdarzyło, że Biskup Rzymski zrzekłby się swego urzędu, to do ważności wymaga się, by zrzeczenie zostało dokonane w sposób wolny i było odpowiednio ujawnione; nie wymaga zaś niczyjego przyjęcia" (kan. 332, par. 2). Sam Jan Paweł II w konstytucji apostolskiej “Universi Dominici Gregis" z 1996 r. (o wakacie na Stolicy Piotrowej i nowych zasadach wyboru papieża), wspomina o “śmierci lub ważnej rezygnacji papieża" (nr 3).

Prawo kanoniczne nie mówi nic jednak o procedurach, które regulowałyby sprawę złożenia papieża z urzędu z powodu fizycznej lub umysłowej niezdolności do kierowania Kościołem. Kto miałby prerogatywy do podjęcia decyzji o czyjejś niezdolności do rządzenia Kościołem? Kto miałby kierować Kościołem i wypełniać zadania, które wyłącznie należą do urzędu papieskiego, szczególnie mianować nowych biskupów i wydawać niektóre ważne dokumenty? Czy do pomyślenia jest sytuacja, że dochodzi do złożenia z urzędu papieża niezdolnego do kierowania Kościołem? Kto byłby jednak władny decydować w takim przypadku? Czy można sobie wyobrazić sytuację, że w Kościele jest dwóch papieży, trwale niezdolny do kierowania Kościołem i nowo wybrany? Znani myśliciele katoliccy, liberał Richard McBrien i konserwatysta Michael Novak, którzy zwykle w niczym się ze sobą nie zgadzali, tym razem zgodnie stwierdzili: w prawie kanonicznym mamy potężną lukę.

Od pewnego czasu głośno mówi się o tym, że Jan Paweł II przygotował odpowiednią instrukcję, która miałaby regulować prawne kwestie związane ze wspomnianą sprawą. Nie wiadomo jednak, kto w razie potrzeby miałby zdecydować o wprowadzeniu w życie norm zawartych w tym hipotetycznym dokumencie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2005