Reklama

Kanoniczna luka

Kanoniczna luka

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Pobyt Jana Pawła II w szpitalu Gemelli wywołał z uśpienia stary temat możliwości jego ustąpienia z urzędu. W obliczu kolejnych prasowych spekulacji francuski kardynał Philippe Barbarin oświadczył, że mówienie o dymisji papieża jest brakiem taktu. Hierarcha wyraził przekonanie, że Jan Paweł II zdecydowany jest pełnić swoje obowiązki do końca, choć może oczywiście zmienić zdanie.
Z

Ze stanowiskiem kard. Barbarina zgodził się Vittorio Messori, znany włoski dziennikarz i współautor papieskiej książki “Przekroczyć próg nadziei". Jego zdaniem Papież może rządzić Kościołem, porozumiewając się z otoczeniem na piśmie lub za pośrednictwem gestów. “Nawet niemowa może być papieżem" - powiedział po przeanalizowaniu odpowiednich fragmentów Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dziennikarz zgodził się jednak z innymi komentatorami, że poważnym problemem jest, jak miałoby wyglądać kierowanie Kościołem, gdyby okazało się, że stan zdrowia uniemożliwia Papieżowi jakikolwiek kontakt z otoczeniem, czego w przypadku choroby Parkinsona nie można wykluczyć. Jak podała agencja CNS, sprawa zaprząta uwagę również watykańskich kanonistów.

Kodeks Prawa Kanonicznego dopuszcza możliwość wcześniejszej rezygnacji papieża z urzędu: “Gdyby się zdarzyło, że Biskup Rzymski...

2668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]