Reklama

Kanał Daniela Ortegi

Kanał Daniela Ortegi

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Po ponad stu latach Nikaragua wraca do snu o potężnej inwestycji, która podniesie kraj z kolan. Pomóc mają Chińczycy, co bardzo niepokoi Stany Zjednoczone.
Planowany Kanał Nikaraguański Fot. AFP / EAST NEWS
A

Aresztowaliśmy 33 osoby, 21 osób jest rannych, w tym 15 policjantów. Protestujący użyli broni palnej i maczet, rzucali kamieniami i patykami – tak informował, gdy było już po wszystkim, szef policji. Dwa dni po wbiciu pierwszej łopaty pod budowę nowego kanału, który połączy dwa oceany – Atlantyk i Pacyfik – na autostradę w pobliżu miejscowości El Tule wyszło kilkuset mieszkańców prowincji. Nikaraguańczycy protestowali przeciw budowie i grozili, że wysadzą w powietrze cysternę z paliwem.
Otwarcie za pięć lat
Ludzie, którzy ponad miesiąc temu sięgnęli po tak radykalne metody protestu, bali się koniecznych dla przeprowadzenia inwestycji wysiedleń. Mogą one objąć od 10 tys. do nawet 30 tys. ludzi. Ale wśród przeciwników kanału są też ekolodzy: ma on przeciąć jezioro Nikaragua, największy zbiornik słodkiej wody w Ameryce Środkowej. Jego budowa może zagrozić...

7045

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]