Reklama

Śmierć „Komendanta Zero”

Śmierć „Komendanta Zero”

w cyklu Strona świata
23.06.2020
Czyta się kilka minut
Eden Pastora, jeden z najsławniejszych latynoamerykańskich buntowników, umarł podczas epidemii wirusa, którego istnieniu zaprzeczają rządzący Nikaraguą jego podstarzali towarzysze broni.
Eden Pastora w roku 2011 / Fot. INTI OCON / AFP / East News
L

Losy Pastory mogłyby posłużyć za gotowy scenariusz filmowy któremuś z hollywoodzkich reżyserów w rodzaju Quentina Tarantino, a jeszcze lepiej Roberta Rodrigueza. Życie „Komendanta Zero” to przecież opowieść o wielkiej polityce i skrajnych emocjach, o cierpieniu i zemście, męstwie i rewolucji, miłości i zdradzie, sławie i zapomnieniu. 

Scena pierwsza. Eden Atanacio Pastora Gomez jest jeszcze małym chłopcem, ma siedem czy osiem lat. Mieszka z rodzicami, Panfilo Pastorą i Elsie Gomez, oraz pięciorgiem rodzeństwa na rodzinnej farmie w departamencie Matagalpa, w niewielkim miasteczku Ciudad Dario, z którego pochodził wielki pisarz Ruben Dario. Pewnego dnia ojciec Edena, zamożny ranchero, ginie w strzelaninie z żołnierzami Gwardii Narodowej. Powodem był ponoć konflikt o ziemię, ale rodzina Pastory zawsze uważała, że Panfilo został zabity na rozkaz dyktatora...

12193

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]