Reklama

Jezus na króla!

Jezus na króla!

19.07.2015
Czyta się kilka minut
Na króla, czyli na co, na jakiego króla? Królów ci u nas pod dostatkiem, ale żaden na Pana Boga nie wygląda.
J

Jeśli dokonujemy porównań, czynimy to powodowani bezradnością. Kiedy mówimy, że ktoś ma oczy niebieskie jak niebo, to chcemy w ten sposób wyrazić zachwyt niemożliwym do opisania pięknem tych oczu, a właściwie urokiem ich właściciela. Natomiast porównywanie Jezusa do króla chybia celu. Jeśli już, to prawdziwsze będzie powiedzenie, że jakiś król w swoim stylu myślenia i działania ma coś z Boga.

Najczęściej wyobrażamy sobie króla jako tego, który wszystko może. Wystarczy, że kiwnie palcem – albo berłem – a natychmiast słudzy i rycerze wykonają jego rozkaz. Dlatego, wyobrażając sobie Jezusa jako króla, przebieramy Go w królewskie purpury i gronostaje, nakładamy Mu na głowę potrójną koronę, jedną rękę obciążamy berłem, drugą jabłkiem – i aż dziw, że pod królewską kapą nie ukrywamy miecza. Sadzamy Jezusa na tronie i bijemy przed Nim pokłony, ale jak się lepiej przyjrzeć tej...

3034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]