Reklama

Jeżeli to prawda

Jeżeli to prawda

05.05.2006
Czyta się kilka minut
"Duży Format to reportażowy dodatek do "Gazety Wyborczej. Jest tam wiele tematów, które mogą pozostać tylko lekturą. Ten nie. Dwa tygodnie temu Marcin Masłowski opisał jedno z pogotowi opiekuńczych w Łodzi. Zmienił imiona wychowanków, reszta, jak mniemam, odpowiada prawdzie: adres, nazwiska personelu, a przede wszystkim realia.
P

Przeczytawszy (z opóźnieniem zresztą), sama sobie zadałam pytanie, czy leży już interpelacja poselska w Sejmie, zabawiającym się tak obficie zupełnie innymi sprawami, a przede wszystkim, czy nowa rzecznik praw dziecka odbywa już robocze narady nad zjawiskami, które czytającym muszą wstrząsnąć, a zapewne nie w tym jednym tylko miejscu Polski bolą i krzyczą.

Reportaż Masłowskiego opowiada o zjawisku "fali" podobnej do więziennej, a uprawianej w placówce teoretycznie opiekuńczej, gdzie trafiają dzieci odebrane rodzicom-alkoholikom albo nagle osierocone. Tyle że nie tylko małe dzieci. Także niedorostki już uprawiające proceder przestępczy. I ci kilkunastolatkowie rządzą, jak chcą: gwałtem, strachem, przemocą najobrzydliwszą. "W ostatnim miesiącu byliśmy tam 35 razy - mówi reporterowi lekarz pogotowia ratunkowego. - Zaburzenia psychiczne, nachlani, naćpani,...

3606

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]