Reklama

Jestem nacjonalistą

Jestem nacjonalistą

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Słowo "nacjonalizm" zostało nam ukradzione przez ludzi, którzy nie mają do niego żadnego prawa. Czy będziemy je potrafili odzyskać?
C

Czasem powie to spotkany w kraju czy zagranicą cudzoziemiec: - A jak tam z nacjonalizmem u was - podobno to poważny problem?

Tak pytali wtedy, gdy trwały kompromitujące Polskę boje o krzyże na oświęcimskim żwirowisku, gdy w wyborach do europarlamentu w 2004 r. szowinistyczna Liga Polskich Rodzin zyskała szokująco wysokie poparcie (16 proc.), gdy w rozmaitych miejscach w Polsce niszczono żydowskie nagrobki i na Umschlagplatzu mazano "Jude raus", gdy ONR-owcy maszerowali w Myślenicach, gdy...

Ale przecież i my sami, Polacy, nieraz rozmawiamy o tym, że w naszej narodowej kulturze jest silny nacjonalistyczny gen i trzeba ten gen trzymać zamknięty w ciemnej komórce polskiej duszy, bo jak się stamtąd wyrwie, to strasznie narozrabia.

Taką przebodli nas ojczyzną

A jednak - przyznaję to z pewnymi...

14625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]