Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Jest racjonalny

Jest racjonalny

17.05.2011
Czyta się kilka minut
W "Gazecie Wyborczej" z 13 maja (trzynastego! piątek!) wielki tytuł rozmowy Agnieszki Kublik z prof. Radosławem Markowskim: "Kaczyński jest racjonalny". Nie przeczę, zamyśliłem się.
K

Kaczyński. Racjonalny. Kaczyński? Racjonalny? Kaczyński! Racjonalny! Jest? Byłżeby? Że "jest", owszem, wiele na to wskazuje. Ale żeby od razu "racjonalny"? No, może i jest. Kto wie. Kto go tam wie.

W samej rozmowie prof. Markowski mówi, że "Kaczyński postępuje racjonalnie". Postępować racjonalnie, myślę z odrobiną ulgi, to jednak nie całkiem to samo, co być racjonalnym. Taką mam nadzieję. Niewielką. Całkiem malutką.

Z kontekstu wynika, że "postępować racjonalnie" to tyle, co umieć podporządkować wszystkie swoje decyzje i zachowania nadrzędnemu celowi, to znaczy zdobyciu władzy. Oddycham nieco swobodniej. Tak, Kaczyński postępuje racjonalnie; żadnych idei, żadnych emocji, chłodny rachunek zysków i strat. Ale: mówi, że chodzi mu o Polskę? Mówi, bo mówi. Mówi, bo chce rządzić (Polską). Postępuje racjonalnie. Niewątpliwie.

Aby...

1148

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]