Reklama

Jest racjonalny

17.05.2011
Czyta się kilka minut
W "Gazecie Wyborczej" z 13 maja (trzynastego! piątek!) wielki tytuł rozmowy Agnieszki Kublik z prof. Radosławem Markowskim: "Kaczyński jest racjonalny". Nie przeczę, zamyśliłem się.
K

Kaczyński. Racjonalny. Kaczyński? Racjonalny? Kaczyński! Racjonalny! Jest? Byłżeby? Że "jest", owszem, wiele na to wskazuje. Ale żeby od razu "racjonalny"? No, może i jest. Kto wie. Kto go tam wie.

W samej rozmowie prof. Markowski mówi, że "Kaczyński postępuje racjonalnie". Postępować racjonalnie, myślę z odrobiną ulgi, to jednak nie całkiem to samo, co być racjonalnym. Taką mam nadzieję. Niewielką. Całkiem malutką.

Z kontekstu wynika, że "postępować racjonalnie" to tyle, co umieć podporządkować wszystkie swoje decyzje i zachowania nadrzędnemu celowi, to znaczy zdobyciu władzy. Oddycham nieco swobodniej. Tak, Kaczyński postępuje racjonalnie; żadnych idei, żadnych emocji, chłodny rachunek zysków i strat. Ale: mówi, że chodzi mu o Polskę? Mówi, bo mówi. Mówi, bo chce rządzić (Polską). Postępuje racjonalnie. Niewątpliwie.

Aby...

1148

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]