Reklama

Jest racjonalny

Jest racjonalny

17.05.2011
Czyta się kilka minut
W "Gazecie Wyborczej" z 13 maja (trzynastego! piątek!) wielki tytuł rozmowy Agnieszki Kublik z prof. Radosławem Markowskim: "Kaczyński jest racjonalny". Nie przeczę, zamyśliłem się.
K

Kaczyński. Racjonalny. Kaczyński? Racjonalny? Kaczyński! Racjonalny! Jest? Byłżeby? Że "jest", owszem, wiele na to wskazuje. Ale żeby od razu "racjonalny"? No, może i jest. Kto wie. Kto go tam wie.

W samej rozmowie prof. Markowski mówi, że "Kaczyński postępuje racjonalnie". Postępować racjonalnie, myślę z odrobiną ulgi, to jednak nie całkiem to samo, co być racjonalnym. Taką mam nadzieję. Niewielką. Całkiem malutką.

Z kontekstu wynika, że "postępować racjonalnie" to tyle, co umieć podporządkować wszystkie swoje decyzje i zachowania nadrzędnemu celowi, to znaczy zdobyciu władzy. Oddycham nieco swobodniej. Tak, Kaczyński postępuje racjonalnie; żadnych idei, żadnych emocji, chłodny rachunek zysków i strat. Ale: mówi, że chodzi mu o Polskę? Mówi, bo mówi. Mówi, bo chce rządzić (Polską). Postępuje racjonalnie. Niewątpliwie.

Aby...

1148

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]