Reklama

Jeśli rabini chcą

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Uzasadnienie możliwości ordynacji kobiet leży w interpretacji, a nie w samym prawie - uważa część Żydów, także ortodoksyjnych, i wyświęca kobiety na rabinki.
M

Max Weil jako jeden z pierwszych w Niemczech urządzał dziewczynkom ceremonie bat micwy (religijny rytuał wejścia w dorosłość, odpowiednik męskiej bar micwy). Podopieczna rabina, Regina Jonas, w rozprawie magisterskiej w 1933 r. udowadniała możliwość ordynacji kobiet na rabinki. Mimo świetnych recenzji żaden z profesorów ordynować jej nie chciał - obawiano się o jedność Żydów prześladowanych w Niemczech. Odmówił m.in. Leo Baeck, krajowy przewodniczący Narodowego Przedstawicielstwa Żydów. Kiedy jednak w 1935 r. ordynował ją Max Dienmann, Baeck pospieszył z gratulacjami.

Jako rabin Jonas zaczęła pracować dopiero w 1942 r., kiedy trafiła do getta Terezin. Wiemy o tym dzięki Katerinie von Kellenbach, która w 1991 r. znalazła w berlińskim archiwum kopertę, a w niej: dyplom nauczycielski, list gratulacyjny od prof. Baecka, zdjęcie kobiety w stroju rabina i dokument...

8593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]