Reklama

Ładowanie...

Jeśli odprawiać to nie indywidualnie

Jeśli odprawiać to nie indywidualnie

02.04.2021
Czyta się kilka minut
Pięciu kardynałów (Burke, Brandmüller, Müller, Sarah i Zen) zaprotestowało publicznie przeciwko rozporządzeniu Sekretariatu Stanu, które zakazuje odprawiania w bazylice św. Piotra mszy indywidualnych bez udziału wiernych.
Kard. Robert Sarah jeszcze w biurze Kongregacji Kultu Bożego, Watykan, listopad 2015 r. / Fot. Eric Vandeville / Abaca / East News
M

Możliwe są jedynie msze koncelebrowane, którym nadana zostanie właściwa oprawa liturgiczna (służba ministrantów, lektorów i kantorów). Ograniczona zostanie także możliwość odprawiani „mszy trydenckich” – będzie dla nich miejsce w Grotach watykańskich, w ściśle określonych godzinach.

Sobór Watykański II pozwala na odprawianie „mszy prywatnych” jedynie w nadzwyczajnych sytuacjach. Tymczasem dla księży pracujących w rzymskiej kurii cicha msza, często po łacinie, przy bocznym ołtarzu, stała się normą i przywilejem, z którego korzystają codziennie przed pracą. 

Kard. Robert Sarah, były prefekt Kongregacji Kultu Bożego, w emocjonalnym liście prosi papieża o odwołanie zakazów, powołując się na argumenty teologiczne (wiele mszy to zwielokrotnienie łaski Bożej), historyczne (tradycja niemal tysiącletnia), prawne (nie można zabronić księdzu odprawienia mszy ani zmusić go do koncelebry), a nawet epidemiologiczne (wspólne odprawianie zwiększa ryzyko zarażenia się COVID-19). Żałuje, że z najważniejszej świątyni Kościoła katolickiego znikną języki inne niż włoski (indywidualne msze dla pielgrzymów też zostaną przeniesione do podziemi).

Uznanie mszy za centrum życia wspólnoty to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych przez soborową konstytucję o liturgii. Po 58 latach wchodzi w życie także w Watykanie. 

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]