Reklama

Jedna paryska ulica

Jedna paryska ulica

17.05.2014
Czyta się kilka minut
S

Siła przyciągania Paryża jeszcze niedawno brała się stąd, że mimo swego ogromu zachował w sobie coś intymnego, lokalnego. Życie skupiało się w dzielnicach, w których Historia zapisywała się kolejnymi warstwami. Zdarzało się, że ktoś – jak Renata Gorczyńska i jej mąż, architekt pracujący przy projekcie Wielkiego Luwru, którego symbolem stała się piramida Ieoha Ming Peia – nieoczekiwanie dowiadywał się, że w mieszkaniu, które wynajął, mieściło się niegdyś atelier Isadory Duncan. Kilka kroków od kamienicy, w której mieszkał Mickiewicz.
Te dwa konteksty dały impuls do książki portretującej jedną paryską ulicę. Rue de Seine staje się w niej soczewką skupiającą dzieje miasta, państwa, Europy. Małostki ludzi wielkich i wielkość ludzi małych. Królów, filozofów, artystów. Szewców, szynkarzy, handlarzy starzyzną. Książka znanej tłumaczki i dziennikarki (a także przez pewien czas asystentki Czesława Miłosza) jest równie erudycyjna, co osobista. Pisana z miłością do miasta, które autorka, często zmieniająca miejsce zamieszkania, poznała jak żadne inne.

Renata Gorczyńska, „Rue de Seine. Biografia paryskiej ulicy”, Austeria, Kraków 2014

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]