Reklama

Jedna paryska ulica

Jedna paryska ulica

17.05.2014
Czyta się kilka minut
S

Siła przyciągania Paryża jeszcze niedawno brała się stąd, że mimo swego ogromu zachował w sobie coś intymnego, lokalnego. Życie skupiało się w dzielnicach, w których Historia zapisywała się kolejnymi warstwami. Zdarzało się, że ktoś – jak Renata Gorczyńska i jej mąż, architekt pracujący przy projekcie Wielkiego Luwru, którego symbolem stała się piramida Ieoha Ming Peia – nieoczekiwanie dowiadywał się, że w mieszkaniu, które wynajął, mieściło się niegdyś atelier Isadory Duncan. Kilka kroków od kamienicy, w której mieszkał Mickiewicz.
Te dwa konteksty dały impuls do książki portretującej jedną paryską ulicę. Rue de Seine staje się w niej soczewką skupiającą dzieje miasta, państwa, Europy. Małostki ludzi wielkich i wielkość ludzi małych. Królów, filozofów, artystów. Szewców, szynkarzy, handlarzy starzyzną. Książka znanej tłumaczki i dziennikarki (a także przez pewien czas asystentki Czesława Miłosza) jest równie erudycyjna, co osobista. Pisana z miłością do miasta, które autorka, często zmieniająca miejsce zamieszkania, poznała jak żadne inne.

Renata Gorczyńska, „Rue de Seine. Biografia paryskiej ulicy”, Austeria, Kraków 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, historyk i krytyk sztuki. Autorka książki „Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek” (2005).

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]