Reklama

Jeden z nas

Jeden z nas

10.11.2008
Czyta się kilka minut
W wielu miejscach globu panuje radość ze zwycięstwa Obamy. Ale największą euforię wybór pierwszego czarnego prezydenta w historii USA wzbudził w Kenii - ojczyźnie jego przodków.
T

To była długa noc w Kogelo, gdzie spoczywa ojciec Baracka Obamy i gdzie w wyborczy wieczór rodzina zgromadziła się wokół 86-letniej Sarah, babci senatora z Illinois, oraz wokół wielkiego telewizora. Telewizor podarował jeden z kenijskich domów medialnych. Razem z generatorem, bo w tej wsi w zachodniej Kenii prądu nie ma prawie nikt. Rodzina i mieszkańcy trwali więc godzinami na niewygodnych plastikowych krzesłach, okutani w płaszcze przeciwdeszczowe, niewielką dającę ochrony przed strugami tropikalnego deszczu.

Ale gdy nadchodzi wieść, że Obama wygrał, cała wieś zapomina o deszczu - euforia nie ma granic. - Obama to także nasz prezydent - woła Roselin, wieśniaczka z Kogelo. - Bóg wysłuchał naszych modlitw, to dzień radości!

Śpiewając i modląc się chóralnie, wieś rusza w taneczny pochód, który kończy się dopiero, gdy słońce stoi już wysoko na...

4205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]