Reklama

Zemsta spadnie na Darfur

Zemsta spadnie na Darfur

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze rozesłał za nim list gończy, sudański prezydent Omar al-Baszir przechodzi do ofensywy. Mnożą się wątpliwości, czy decyzja Hagi przysłuży się sprawie pokoju w Darfurze.
Sudańscy rebelianci: w oczekiwaniu na nową wojnę /fot. KNA-Bild
N

Nie będą już mogli pomagać chorym, głodującym, uchodźcom. Pod koniec minionego tygodnia pracownicy trzynastu międzynarodowych organizacji, które zajmowały się pomocą dla milionów potrzebujących w sudańskim regionie Darfur, musieli zakończyć działalność. Teraz siedzą na walizkach i - inwentaryzując, na rozkaz rządu w Chartumie, swój majątek - czekają na nakaz opuszczenia kraju. Kto ma teraz pomagać uchodźcom w Darfurze (ich liczbę ONZ szacuje na 2,7 mln), tego nie wie nikt. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon żąda od władz Sudanu, by cofnęły swą decyzję, ale te pozostają nieugięte.

- W Darfurze nie ma właściwie nikogo, kto by zapewnił podstawową opiekę medyczną - ostrzega Frank Dörner z Lekarzy bez Granic. Jego organizacja będzie musiała zamknąć co najmniej pięć placówek w Sudanie, w tym szpitale w Niertiti i w obozie dla uchodźców w Kalma, gdzie Lekarze...

6873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]