Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Zemsta spadnie na Darfur

Zemsta spadnie na Darfur

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze rozesłał za nim list gończy, sudański prezydent Omar al-Baszir przechodzi do ofensywy. Mnożą się wątpliwości, czy decyzja Hagi przysłuży się sprawie pokoju w Darfurze.
Sudańscy rebelianci: w oczekiwaniu na nową wojnę /fot. KNA-Bild
N

Nie będą już mogli pomagać chorym, głodującym, uchodźcom. Pod koniec minionego tygodnia pracownicy trzynastu międzynarodowych organizacji, które zajmowały się pomocą dla milionów potrzebujących w sudańskim regionie Darfur, musieli zakończyć działalność. Teraz siedzą na walizkach i - inwentaryzując, na rozkaz rządu w Chartumie, swój majątek - czekają na nakaz opuszczenia kraju. Kto ma teraz pomagać uchodźcom w Darfurze (ich liczbę ONZ szacuje na 2,7 mln), tego nie wie nikt. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon żąda od władz Sudanu, by cofnęły swą decyzję, ale te pozostają nieugięte.

- W Darfurze nie ma właściwie nikogo, kto by zapewnił podstawową opiekę medyczną - ostrzega Frank Dörner z Lekarzy bez Granic. Jego organizacja będzie musiała zamknąć co najmniej pięć placówek w Sudanie, w tym szpitale w Niertiti i w obozie dla uchodźców w Kalma, gdzie Lekarze...

6873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]