Reklama

Ładowanie...

Jarmuż? Fuj

Jarmuż? Fuj

26.09.2022
Czyta się kilka minut
Płód człowieka reaguje mimiką na wrażenia smakowe i zapachowe wywoływane przez substancje spożywane przez matkę.
FOT. PIXABAY
K

Kobiety były między 32. a 36. tygodniem ciąży. Połowa dostała do p­ołknięcia kapsułkę ze sproszkowaną marchewką, druga połowa – taką samą kapsułkę z jarmużem. Nie mogły poczuć smaku ani zapachu warzyw, ale to nie one były osobami badanymi. Zespół Beyzy Üstün interesowało to, jak na żywność zareaguje rozwijające się dziecko.

Dla niego środowiskiem życia są wody płodowe i substancje, które do nich trafiają. Tam młody organizm doświadcza pierwszych wrażeń zmysłowych i przygotowuje się do życia po porodzie. Po 20 minutach od podania kapsułki badacze wykonywali przez 25 minut USG.

Okazało się, że płody, którym podano marchewkę, podczas USG znacznie częściej się uśmiechały. Z kolei te, które trafiły do grupy z jarmużem, najczęściej się krzywiły. To pierwszy dowód na to, że płód człowieka reaguje mimiką na wrażenia smakowe i zapachowe wywoływane przez substancje spożywane przez matkę. Teraz badacze chcą sprawdzić, czy dieta kobiety podczas ciąży wpływa na preferencje smakowe płodu.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]