Reklama

Japonia: zgoda na użycie siły

Japonia: zgoda na użycie siły

21.09.2015
Czyta się kilka minut
To największa zmiana japońskiej strategii wojskowej od 70 lat:
p

parlament uchwalił prawo, reinterpretujące słynny 9. artykuł konstytucji, w którym Japonia wyrzekła się prawa do użycia wojska za granicą i wojny jako sposobu rozstrzygania międzynarodowych sporów. W myśl nowych przepisów możliwe będą „ograniczone” operacje militarne poza granicami Japonii, w celu obrony kraju lub jego sojuszników. Dotąd rola armii – od zakończenia II wojny światowej nazywanej oficjalnie Japońskimi Siłami Samoobrony – ograniczała się do udziału w misjach humanitarnych.
Nowe prawo to odpowiedź na wzrastające napięcie w Azji. Tokio czuje się zagrożone nie tylko przez Koreę Północną; coraz śmielej poczyna sobie również Pekin. Na opublikowanych w minionym tygodniu amerykańskich zdjęciach satelitarnych widać przygotowania do budowy trzeciej już chińskiej bazy wojskowej na Morzu Południowochińskim. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]