Reklama

Japonia: zgoda na użycie siły

Japonia: zgoda na użycie siły

21.09.2015
Czyta się kilka minut
To największa zmiana japońskiej strategii wojskowej od 70 lat:
p

parlament uchwalił prawo, reinterpretujące słynny 9. artykuł konstytucji, w którym Japonia wyrzekła się prawa do użycia wojska za granicą i wojny jako sposobu rozstrzygania międzynarodowych sporów. W myśl nowych przepisów możliwe będą „ograniczone” operacje militarne poza granicami Japonii, w celu obrony kraju lub jego sojuszników. Dotąd rola armii – od zakończenia II wojny światowej nazywanej oficjalnie Japońskimi Siłami Samoobrony – ograniczała się do udziału w misjach humanitarnych.
Nowe prawo to odpowiedź na wzrastające napięcie w Azji. Tokio czuje się zagrożone nie tylko przez Koreę Północną; coraz śmielej poczyna sobie również Pekin. Na opublikowanych w minionym tygodniu amerykańskich zdjęciach satelitarnych widać przygotowania do budowy trzeciej już chińskiej bazy wojskowej na Morzu Południowochińskim. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]