Reklama

Jaki jest diabeł jezuitów

Jaki jest diabeł jezuitów

26.08.2019
Czyta się kilka minut
W

W trakcie zjazdu katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie w Rimini generał jezuitów o. Arturo Sosa po raz kolejny wypowiedział się w sposób dla „wielu uszu” kontrowersyjny na temat szatana, twierdząc, że „diabeł istnieje jako rzeczywistość symboliczna, nie jako rzeczywistość osobowa”. Przeciwko takiemu stanowisku zaprotestowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów (AIE), które w wydanym oświadczeniu oceniło, że słowa ojca Sosy są „poważne i dezorientujące”. Jego wypowiedź może wydawać się niezgodna z nauczaniem Kościoła, jeśli zapomnimy, że mowa o diable lub osobowym złu jest próbą wypowiedzenia jakiejkolwiek prawdy o straszliwej rzeczywistości zła będącego tajemnicą – alternatywą byłoby bowiem zachowanie milczenia na ten temat.

Gdy więc w przypadku diabła odwołujemy się do kategorii osoby, chodzi w najlepszym razie o analogię w klasycznym rozumieniu. Oznacza to, że...

1753

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]