Reklama

Jak zaszczepić ryby

Jak zaszczepić ryby

09.03.2020
Czyta się kilka minut
Dziesięć lat temu izraelscy hodowcy spostrzegli, że coś masowo zabija tilapie – drugie (po karpiach) najpopularniejsze hodowlane ryby na świecie.
W

W 2014 r. winnym okazał się nieznany wcześniej wirus. Do tego czasu zdążył już dotrzeć do wielu krajów Azji, Afryki i Ameryk.

W 2018 r. wirus pojawił się w stawach należących do organizacji non-profit WorldFish w Malezji, zajmującej się poszukiwaniem nowych odmian tilapii. W stawach WorldFish utrzymywano blisko 2 tys. osobników tego gatunku, należących do 124 linii genetycznych. Wirus wprawdzie zabił 40 proc. tilapii, ale pozwoliło to na wyselekcjonowanie najbardziej odpornych odmian. Wkrótce będą mogły trafiać do hodowców.

Równolegle trwają prace nad szczepionką. Istnieją jednak obawy, że w krajach rozwijających się, gdzie hodowla tilapii jest najpopularniejsza, większość hodowców nie będzie na nią stać. ©℗ Na podst. Science.com

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]