Reklama

Ładowanie...

Jak zaszczepić ryby

Jak zaszczepić ryby

09.03.2020
Czyta się kilka minut
Dziesięć lat temu izraelscy hodowcy spostrzegli, że coś masowo zabija tilapie – drugie (po karpiach) najpopularniejsze hodowlane ryby na świecie.
W

W 2014 r. winnym okazał się nieznany wcześniej wirus. Do tego czasu zdążył już dotrzeć do wielu krajów Azji, Afryki i Ameryk.

W 2018 r. wirus pojawił się w stawach należących do organizacji non-profit WorldFish w Malezji, zajmującej się poszukiwaniem nowych odmian tilapii. W stawach WorldFish utrzymywano blisko 2 tys. osobników tego gatunku, należących do 124 linii genetycznych. Wirus wprawdzie zabił 40 proc. tilapii, ale pozwoliło to na wyselekcjonowanie najbardziej odpornych odmian. Wkrótce będą mogły trafiać do hodowców.

Równolegle trwają prace nad szczepionką. Istnieją jednak obawy, że w krajach rozwijających się, gdzie hodowla tilapii jest najpopularniejsza, większość hodowców nie będzie na nią stać. ©℗ Na podst. Science.com

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]