Reklama

Jak to robią w Bujumburze

Jak to robią w Bujumburze

w cyklu Strona świata
22.05.2020
Czyta się kilka minut
Nie zważając na przestrogi, że wybory w czasie epidemii doprowadzą do nieszczęścia, nie słuchając połajanek, że głosowanie nie spełnia obywatelskich i demokratycznych kanonów, władze Burundi przeprowadziły elekcję nowego prezydenta.
Kandydat partii rządzącej, Evariste Ndayishimiye, głosuje w wyborach prezydenckich w Burundi, Giheta, 20 maja 2020 r. / Fot. Berthier Mugiraneza / AP Photo / East News
W

Wszystko odbyło się spokojnie  i jak należy. Do przemocy dochodziło w czasie kampanii wyborczej – prawie stu zabitych – ale w dniu głosowania policja upilnowała porządku. Ubiegający się o prezydenturę przywódca opozycji Agathon Rwasa skarżył się, co prawda, że policjanci przeganiali pałkami działaczy jego partii sprzed lokali wyborczych, ale władze ostrzegały przecież, że z powodu epidemii po oddaniu głosu wyborcy mają się rozchodzić do domów, a nie zbierać przed lokalami, plotkować czy rozprawiać o polityce. Rwasa tłumaczył, że jego ludzie chcieli mieć oko na członków komisji wyborczych: dopilnować, by nie oszukiwali. Policja odpowiedziała na to, że prawo jest jednakie dla wszystkich i tak samo podlega mu bezdomny żebrak ze stołecznej Bujumbury albo rybak znad jeziora Tanganika, co sam prezydent Pierre Nkurunziza, więc Rwasa nie ma powodu się uskarżać.

Pan nie miłuje...

10393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]