Reklama

Maciej Sikała, „Another One For..."

Maciej Sikała, „Another One For..."

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy miłośnik jazzu usłyszy o jakiejś płycie, że jest to muzyka spod znaku Coltrane'a, zazwyczaj w miarę dokładnie wie, czego się spodziewać. Estetyka postcoltrane'owska jest na tyle charakterystyczna, że można by wręcz odstawić płytę na odpowiednie miejsce na półce i darować sobie jej słuchanie. W tym przypadku byłby to błąd, bo Maciej Sikała, jeden z naszych najlepszych tenorzystów, ma do zaoferowania sporo ciekawych dźwięków.
N

Na "Another One For..." towarzyszą mu Cezary Paciorek na fortepianie, Piotr Lemańczyk na kontrabasie i Tomasz Sowiński na perkusji. Lider mówił kiedyś, że ten kwartet łączy nie tylko wspólne muzykowanie, ale również przyjaźń, i to słychać. Skład odzwierciedla co prawda legendarny kwartet Coltrane'a, ale jeśli już, to wpływów należy szukać raczej w warstwie emocjonalnej, artykulacyjnej niż czysto muzycznej. Paciorek swoją twardą pianistyką przypomina trochę McCoya Tynera; jest jednym z niewielu polskich pianistów "niesłowiańskich" i wydaje się, że gra tak smakowicie wbrew klasycznemu wykształceniu i tradycji romantycznego fortepianu. Na szukanie pokrewieństwa muzycznego łączącego Tomasza Sowińskiego i Elvina Jonesa można sobie pozwolić, ale raczej podczas partii solowych. W akompaniamencie Polak ma zdecydowanie lżejszą rękę i nie tworzy aż tak gęstych faktur. Szczególnej...

1255

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]