Reklama

Anthony Braxton/Chris Dahlgren, „ABCD”

Anthony Braxton/Chris Dahlgren, „ABCD”

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Historycy polskiego jazzu skwapliwie notują wydarzenia, które umieszczają naszą twórczość w międzynarodowym kontekście. Pamięta się, że swoją pierwszą płytę kwartet Namysłowskiego nagrał w Londynie, starsi fani do dziś wspominają, jak 46 lat temu na scenie Jazz Jamboree stanęli ramię w ramię Stan Getz, Andrzej Trzaskowski, Roman Dyląg i Andrzej Dąbrowski. A gdyby tak gigant jazzu, od lat z upodobaniem penetrujący pogranicza muzycznych stylistyk, zdecydował się nagrać płytę specjalnie dla krakowskiej wytwórni? Nie do wiary?.
W

Właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Not Two najnowsza płyta profesora Anthony'ego Braxtona, który już nie raz wywracał historię jazzu do góry nogami. Co więcej: na potrzeby wydanej w Polsce płyty "ABCD" Braxton porzucił jedną ze swoich dotychczasowych zasad - pierwszy raz pozwolił na dublowanie w studiu nagranych przez siebie ścieżek, czyli mamy jakby kilku Braxtonów jednocześnie.

Trzy lata temu na Uniwersytecie Wesleyan,­ gdzie na co dzień wykłada, Anthony Braxton spotkał się ze swoim stałym współpracownikiem, kontrabasistą Chrisem Dahlgrenem, by nagrać kilka wersji dwóch utworów: kompozycji nr 316 Braxtona i Penumbry na instrumenty dęte drewniane oraz kompozycji na kontrabasy Dahlgrena. Ta pierwsza determinowana jest przez zagadkowy graf reprodukowany wewnątrz okładki, druga zaś powstawała niejako na dwóch etapach. 26 bloków kompozycyjnych zostało...

1723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]