Reklama

Izrael po wyborach

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Izraelscy wyborcy największym zaufaniem obdarzyli partie centroprawicowe, prawicowe i religijne. Mimo że najwięcej mandatów zdobyła rządząca centrolewicowa Kadima, to jej zdolności koalicyjne zmalały. Oznacza to prawdopodobnie przejęcie władzy przez centroprawicowy Likud Benjamina Netanjahu, który może zawrzeć koalicję z prawicową partią Israel Bejtejnu Avigdora Liebermanna.
P

Pod rządami Kadimy kierunek polityki izraelskiej w sprawach palestyńskich był dwutorowy: twarda postawa wobec skrajnego Hamasu i jednocześnie zgoda na państwo palestyńskie w granicach zbliżonych - nie identycznych - z granicami z 1967 r. Jednak powstanie rządu centroprawicowego wcale nie oznacza kresu nadziei na państwo palestyńskie. Netanjahu już raz odrzucał układy z Palestyńczykami, ale jako szef rządu w latach 90. oddał im kontrolę nad Hebronem i poszerzył zakres Autonomii Palestyńskiej. Zaś uznawany wręcz za rasistę antyarabskiego Liebermann zasadniczo nie sprzeciwia się idei państwa palestyńskiego. Najważniejszym zadaniem według Netanjahu jest odbudowa gospodarki palestyńskiej, aby Autonomia była zdolna do przejęcia odpowiedzialności za przyszłe państwo i aby jej tereny nie stały się Hamastanem, jak Strefa Gazy.

Oczywiście w izraelskiej polityce...

1449

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]