Reklama

Izaak

Izaak

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Zacznijmy od tekstu pewnego midrasza, z którego dowiadujemy się, że gdy Abraham usłyszał głos zakazujący zabicia syna,
o

od razu podziękował Bogu i wypowiedział błogosławieństwo: „Błogosławiony jest On, który przywraca do życia zmarłych”. Skąd te słowa o przywracaniu zmarłych? Wszak nic na ten temat w Torze nie znajdziemy. Niezwykłe wyjaśnienie znaleźć można w tym samym komentarzu aggadycznym: „W chwili, gdy tylko nóż dotknął gardła, dusza Izaaka uleciała (...) Natychmiast Święty Jedyny nakazał Michałowi: »Niechaj ojciec go nie zabija!«. I anioł powiedział Abrahamowi: »Nie podnoś ręki na swojego syna«. Wtedy Abraham rozwiązał go i powróciła do niego dusza. Wstał i odmówił błogosławieństwo zmartwychwstania”. Ten obraz powraca w wielu opowieściach midraszowych. Izaak umarł naprawdę i był pierwszym, który wrócił z martwych. Jakby tym sposobem i na tym przykładzie uczono nas, że nawet wtedy, gdy mamy prawdziwy nóż na gardle, gdy brakuje tylko ostatniego cięcia, nie wolno nam poddać się rozpaczy.
W...

3021

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]