Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Irański poker

Irański poker

24.04.2006
Czyta się kilka minut
Podczas gdy prezydent USA George Bush oznajmił światu, że atak na Iran jest możliwy już wkrótce, jego doradcy i amerykańscy eksperci przekonują, że to raczej retoryka niż faktyczne plany Białego Domu.
-

---ramka 425406|lewo|1---Irańskie dążenia do zdobycia technologii atomowej niepokoją te państwa, które wątpią, że na cywilnej technologii Iran się zatrzyma. Chęć jej zdobycia wydaje się logiczna z punktu widzenia interesów tego państwa. Przykład Korei pokazuje, że broń atomowa to doskonały straszak na potencjalnych zwolenników zmian polityki wewnętrznej danego kraju.

Dlaczego jednak Iran czuje się tak pewnie i nie tylko nie zwraca uwagi na presję międzynarodową, ale także na bezpośrednie groźby ze strony administracji amerykańskiej? Po prostu, w przeciwieństwie do rządu irackiego, ma dość dobre źródła informacji i trzeźwo ocenia swoją pozycję geopolityczną. A trzeba przyznać, że jest ona wyjątkowo korzystna i pozwala na prawie niezagrożone igranie z Europą i USA.

Niezręczne sankcje

Znawcy Iranu stawiają raczej...

9373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]