Reklama

Irański poker

Irański poker

24.04.2006
Czyta się kilka minut
Podczas gdy prezydent USA George Bush oznajmił światu, że atak na Iran jest możliwy już wkrótce, jego doradcy i amerykańscy eksperci przekonują, że to raczej retoryka niż faktyczne plany Białego Domu.
-

---ramka 425406|lewo|1---Irańskie dążenia do zdobycia technologii atomowej niepokoją te państwa, które wątpią, że na cywilnej technologii Iran się zatrzyma. Chęć jej zdobycia wydaje się logiczna z punktu widzenia interesów tego państwa. Przykład Korei pokazuje, że broń atomowa to doskonały straszak na potencjalnych zwolenników zmian polityki wewnętrznej danego kraju.

Dlaczego jednak Iran czuje się tak pewnie i nie tylko nie zwraca uwagi na presję międzynarodową, ale także na bezpośrednie groźby ze strony administracji amerykańskiej? Po prostu, w przeciwieństwie do rządu irackiego, ma dość dobre źródła informacji i trzeźwo ocenia swoją pozycję geopolityczną. A trzeba przyznać, że jest ona wyjątkowo korzystna i pozwala na prawie niezagrożone igranie z Europą i USA.

Niezręczne sankcje

Znawcy Iranu stawiają raczej...

9373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]