Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Irak jak Liban?

Irak jak Liban?

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Prędzej czy później alianci wygrają zapewne militarnie starcie na dwóch frontach: z saddamowcami (sunnitami) z Faludży i okolic oraz z sadrystami (szyitami). Jednak wydarzenia ostatniego tygodnia fatalnie wróżą przyszłości irackiego eksperymentu.
N

Na początku wkraczające do Iraku wojska ludność fetowała jak wyzwolicieli. Ale sytuacja się zmieniła, gdy wyzwoliciele zaczęli popełniać błędy. Niezadowolenie rosło zwłaszcza wśród szyitów, tworzących dwie trzecie narodu - a właściwie społeczności, bo trudno mówić o narodzie w tym sztucznie stworzonym kraju. W końcu wybuchło powstanie szyickie. Stłumione, ale za wysoką cenę: w walkach zginęło pięciuset żołnierzy i sześć tysięcy powstańców.

To nie jest czarny scenariusz na przyszłość. To się zdarzyło: w 1920 r., wkrótce po tym, jak wojska brytyjskie pokonały Turków w Mezopotamii (tak nazywano trzy wschodnie prowincje rozpadającego się Imperium Ottomańskiego, z których po I wojnie światowej powstał Irak). Po tamtym powstaniu Brytyjczycy zrezygnowali z bezpośredniego zarządzania zbyt skomplikowanym Irakiem, traktując go jednak jak swoją strefę wpływów. A Irak,...

10258

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]