Reklama

Irak jak Liban?

Irak jak Liban?

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Prędzej czy później alianci wygrają zapewne militarnie starcie na dwóch frontach: z saddamowcami (sunnitami) z Faludży i okolic oraz z sadrystami (szyitami). Jednak wydarzenia ostatniego tygodnia fatalnie wróżą przyszłości irackiego eksperymentu.
N

Na początku wkraczające do Iraku wojska ludność fetowała jak wyzwolicieli. Ale sytuacja się zmieniła, gdy wyzwoliciele zaczęli popełniać błędy. Niezadowolenie rosło zwłaszcza wśród szyitów, tworzących dwie trzecie narodu - a właściwie społeczności, bo trudno mówić o narodzie w tym sztucznie stworzonym kraju. W końcu wybuchło powstanie szyickie. Stłumione, ale za wysoką cenę: w walkach zginęło pięciuset żołnierzy i sześć tysięcy powstańców.

To nie jest czarny scenariusz na przyszłość. To się zdarzyło: w 1920 r., wkrótce po tym, jak wojska brytyjskie pokonały Turków w Mezopotamii (tak nazywano trzy wschodnie prowincje rozpadającego się Imperium Ottomańskiego, z których po I wojnie światowej powstał Irak). Po tamtym powstaniu Brytyjczycy zrezygnowali z bezpośredniego zarządzania zbyt skomplikowanym Irakiem, traktując go jednak jak swoją strefę wpływów. A Irak,...

10258

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]