Reklama

Jak wyjść, żeby zostać

Jak wyjść, żeby zostać

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Ameryka musi dać do zrozumienia Turcji, Iranowi, Kuwejtowi i Arabii Saudyjskiej, że jej wycofanie z Iraku - a co za tym idzie, groźba anarchizacji kraju - są realne. Tylko wówczas niepowodzenia z czasu wojny i okupacji będzie można obrócić w sukces.
W

Wielu Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone trwonią swój potencjał militarny, dyplomatyczny i materialny w pogoni za nierealistycznymi celami w Iraku. Mają rację. Biorąc pod uwagę powszechną wśród szyitów skłonność do posłuszeństwa niepochodzącym z wyboru duchownym, odrzucanie zasady rządów większości przez sunnitów oraz dawanie przez Kurdów pierwszeństwa władzy rodów i klanów przed wyłonionym w drodze wyborów rządem, demokracja zdaje się interesować niewielu Irakijczyków. Dzięki wpływom z eksportu ropy naftowej odbudowa kraju miała postępować szybko, ale na razie ledwo nadąża za nieustającą destrukcją, którą powodują ataki sabotażowe i wszechobecne złodziejstwo. Mało prawdopodobne, by nowy iracki rząd tymczasowy był w przyszłości zdolny do nadzorowania ważnych wyborów - jego władza jest częściej kwestionowana niż uznawana.

Mimo to niewielu Amerykanów godzi...

8863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]