Reklama

Karbala Zebrzydowska

Karbala Zebrzydowska

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Karbala i al-Mahawil to dwa najbardziej niebezpieczne miejsca w polskiej strefie w Iraku. W obu historia splata się z polityką, religią oraz z podziałami etnicznymi.
Miejsce zamachu na polski konwój koło al-Mahawil 12 grudnia. Zdjęcie zrobiono zaraz po wybuchu miny-pułapki. Po prawej dowódca polskiego batalionu, po lewej saper.

“Jesteście świadomi powagi sytuacji, w obliczu której stoicie tu i teraz. Życie zmieniło swe oblicze, a to, co dobre, przepadło niby osad na dnie naczynia. Życie jest podłym pokarmem. Podobne jest do pastwiska pokrytego marną trawą. Czy nie widzicie, że nie postępuje się już za prawdą i nikt nie stawia tamy kłamstwu? Wierzący musi pragnąć spotkać Boga w prawdzie. Nie uznaję śmierci innej niż męczeńska. Nie uznaję życia wśród niesprawiedliwości innego niż w cierpieniu" - takimi słowami Husajn, syn Alego i wnuk proroka Mahometa zwrócił się do swych nielicznych towarzyszy, gdy zbliżyli się do suchej równiny zwanej Karbalą, gdzie pustynia podchodzi do żyznych terenów nad Eufratem.

W 680 r. po Chr. (w 61 r. ery muzułmańskiej) Husajn gotował się tu do ostatniej walki z przeważającymi siłami kalifa Damaszku, którego uważał za uzurpatora. Towarzysze Husajna, obrońcy...

10834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]