Reklama

Iracki cień

Iracki cień

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Prawo międzynarodowe nie zakazuje wyraźnie samoobrony wyprzedzającej, jednak warunki jej wykonania są surowe. Niezbędną przesłanką jest spodziewane i bezpośrednie zagrożenie, nie pozostawiające innych sposobów reakcji. Ale jak stwierdzić bliskość zagrożenia, jego rodzaj i ciężar gatunkowy? Trudności w rozstrzygnięciu tych dylematów są olbrzymie, podobnie jak ryzyko nadużyć.
Z

Zagrożenie militarne państwa i jego obywateli długo łączyło się głównie z klasyczną wojną - przez wieki legalnym narzędziem polityki. Po II wojnie światowej użycia siły zbrojnej w stosunkach międzypaństwowych zakazano w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wzrosła jednak liczba lokalnych konfliktów zbrojnych, sterowanych często przez mocarstwa, lecz prowadzonych przez aktorów zastępczych, głównie na peryferiach.

Z czasem nasiliły się konflikty wewnętrzne i wojny domowe. Przyczyną była walka o władzę oraz dyktatorski (klikowy) sposób sprawowania rządów. Tego rodzaju konflikty, z reguły przewlekłe, krwawe i połączone z terrorem wobec ludności, są zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Ich ofiarami są setki tysięcy lub miliony cywili, jak stało się podczas rewolucji kulturalnej w Chinach, rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży, czystek serbskich na obszarze b. Jugosławii, rzezi...

19353

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]