Reklama

Iracka chwila prawdy

Iracka chwila prawdy

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Przekazanie suwerenności nowemu irackiemu rządowi nieprzypadkowo zbiegło się z pierwszym - i symbolicznym - posunięciem tego rządu: oddaniem Saddama Husajna pod jurysdykcję bagdadzkiego sądu.
1 lipca na wakacje do Polski przyleciało 20 dzieci z sierocińca w Al-Hilla
B

Byle tylko nowy Irak poradził sobie z tym procesem... Argument bagdadzkiego ministra sprawiedliwości, że Irakijczycy mają swoje tradycje - bo ich przodkowie otrzymali pierwszy na świecie spisany kanon praw, kodeks Hammurabiego (za kradzież karzący obcięciem ręki, nie mówiąc o innych deliktach) - nie wydaje się przekonujący.

Tak naprawdę proces Husajna rozpocznie się nie wcześniej niż w 2005 r. i pierwsze przesłuchanie przed irackim sądem w miniony czwartek mogłoby się nie odbyć. Ale dla irackiego rządu tymczasowego i milionów Irakijczyków miał to być symboliczny nowy początek - w kilka dni po tym, jak amerykański “gubernator" Paul Bremer przekazał suwerenność premierowi Ijadowi Alawiemu i błyskawicznie opuścił Bagdad.

Ci, którzy w ostatnich miesiącach posługiwali się hasłem “Irak dla Irakijczyków" - traktowanym także jako element krytyki USA...

6231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]