Reklama

Ładowanie...

Iracka chwila prawdy

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Przekazanie suwerenności nowemu irackiemu rządowi nieprzypadkowo zbiegło się z pierwszym - i symbolicznym - posunięciem tego rządu: oddaniem Saddama Husajna pod jurysdykcję bagdadzkiego sądu.
1 lipca na wakacje do Polski przyleciało 20 dzieci z sierocińca w Al-Hilla
B

Byle tylko nowy Irak poradził sobie z tym procesem... Argument bagdadzkiego ministra sprawiedliwości, że Irakijczycy mają swoje tradycje - bo ich przodkowie otrzymali pierwszy na świecie spisany kanon praw, kodeks Hammurabiego (za kradzież karzący obcięciem ręki, nie mówiąc o innych deliktach) - nie wydaje się przekonujący.

Tak naprawdę proces Husajna rozpocznie się nie wcześniej niż w 2005 r. i pierwsze przesłuchanie przed irackim sądem w miniony czwartek mogłoby się nie odbyć. Ale dla irackiego rządu tymczasowego i milionów Irakijczyków miał to być symboliczny nowy początek - w kilka dni po tym, jak amerykański “gubernator" Paul Bremer przekazał suwerenność premierowi Ijadowi Alawiemu i błyskawicznie opuścił Bagdad.

Ci, którzy w ostatnich miesiącach posługiwali się hasłem “Irak dla Irakijczyków" - traktowanym także jako element krytyki USA...

6231

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]