Reklama

IPN znalazł „Inkę”

IPN znalazł „Inkę”

22.09.2014
Czyta się kilka minut
Ślady po kulach i wstępne badania antropologiczne świadczą, że na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku znaleziono szczątki legendarnej 17-letniej sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny „Inki”, zamordowanej w 1946 r. przez komunistów.
Fot. IPN
E

Ekshumacje prowadzi IPN.
W rocznicę śmierci „Inki” (28 sierpnia) opisaliśmy w „Tygodniku” jej aresztowanie, proces i egzekucję w baraku gdańskiego więzienia (tekst jest dostępny na stronie internetowej „TP”). Była jedyną kobietą rozstrzelaną w areszcie przy Kurkowej. Zamordowano ją razem z ppor. Feliksem Selmanowiczem „Zagończykiem”. Oboje należeli do oddziału Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Przeżyli egzekucję; dobito ich strzałami w głowę.
Miejsce poszukiwań wskazał Waldemar Kowalski, były wicedyrektor aresztu w Gdańsku (w latach 1996–2010), który analizował zachowane akta. – Na 98 proc. to szczątki „Inki” i „Zagończyka” – mówi Kowalski. – Kropką nad „i” będą badania DNA, ale wiele szczegółów się zgadza. Badacze IPN natknęli się na kościec młodej kobiety z postrzałem czaszki. Miała jeszcze jeden ząb mleczny. Zgadzają się też braki w uzębieniu „Zagończyka”, bo...

1130

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]