Reklama

Poszukiwania w Gdańsku

Poszukiwania w Gdańsku

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Miejsce badań na Cmentarzu Garnizonowym Fot. W. Kowalski / MIIWŚ
S

Stanisława Kulika i rozstrzelanych z nim Jana Drelicha i Henryka Ernesta, podobnie jak Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” [patrz „TP” nr 35/2014 – red.] pochowano anonimowo na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Giełguda w Gdańsku. Wiosną 2015 r. ruszą tam dalsze poszukiwania – także mogiły członków „KD-111”. Podczas tegorocznych poszukiwań badacze IPN odnaleźli na tym cmentarzu szczątki „Inki” i „Zagończyka”. Świadczą o tym ślady po kulach i wstępne badania antropologiczne. Szczątki mężczyzny w średnim wieku mają poważne obrażenia klatki piersiowej, a kościec młodej kobiety – ranę postrzałową głowy. Stuprocentową pewność dadzą badania DNA.
IPN odnalazł dotąd szczątki pięciu osób, które pochowano w otwartych trumnach. W 1946 r. prawie wszystkich rozstrzelanych członków organizacji niepodległościowych chowano w jednym grobie na tym cmentarzu. Wyjątkami...

2035

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]