Reklama

Ładowanie...

Inne miejsca

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Prośba Apostołów musiała zaboleć Jezusa tym bardziej, że została wyrażona na przedmieściach Jerozolimy, gdy Nauczyciel snuł rozważania nad bliską już męką. Tymczasem dwójka najbardziej zaufanych Apostołów, którą często - choćby na górze Tabor - usiłował przygotowywać do najtrudniejszych momentów Swej misji, nie dorastała do Jego stylu. Gdy Chrystus myślał o nadchodzącej godzinie krzyża, oni marzyli o nadzwyczajnej Niedzieli Palmowej, która zakończyłaby się ostatecznym triumfem Mistrza i rozdaniem najlepszych miejsc uczniom.
W

W kontekście tamtej prośby Jana i Jakuba można snuć refleksje o przygniatającej samotności Chrystusa, którego nie byli w stanie zrozumieć nawet najbliżsi z zaufanych. Nie należy jednak popadać w posępne myśli, gdy zobaczy się, jakie miejsca stały się ostatecznie udziałem dwóch proszących Apostołów. Janowi przypadło najlepsze miejsce w Wieczerniku, gdy znajdując się najbliżej Mistrza mógł ostatecznie się upewnić, że nie będzie już nowej Niedzieli Palmowej. Następnie zaś przypadło mu wyjątkowe miejsce na Golgocie - u stóp krzyża w godzinie Jezusowego konania. Jakub z kolei, jako jeden z pierwszych Apostołów, przelał krew męczeńską ścięty za rządów Heroda Agryppy (Dz Ap 12, 2). Nie wiedzieli, o jakie miejsca proszą. Nie rozumie Bożej logiki wielu ich spadkobierców zatroskanych o wymarzone życiowe pozycje. Pocieszające jest jednak to, że także i z tych, którzy nie rozumieją i...

1004

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]