Reklama

Inne miejsca

Inne miejsca

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Prośba Apostołów musiała zaboleć Jezusa tym bardziej, że została wyrażona na przedmieściach Jerozolimy, gdy Nauczyciel snuł rozważania nad bliską już męką. Tymczasem dwójka najbardziej zaufanych Apostołów, którą często - choćby na górze Tabor - usiłował przygotowywać do najtrudniejszych momentów Swej misji, nie dorastała do Jego stylu. Gdy Chrystus myślał o nadchodzącej godzinie krzyża, oni marzyli o nadzwyczajnej Niedzieli Palmowej, która zakończyłaby się ostatecznym triumfem Mistrza i rozdaniem najlepszych miejsc uczniom.
W

W kontekście tamtej prośby Jana i Jakuba można snuć refleksje o przygniatającej samotności Chrystusa, którego nie byli w stanie zrozumieć nawet najbliżsi z zaufanych. Nie należy jednak popadać w posępne myśli, gdy zobaczy się, jakie miejsca stały się ostatecznie udziałem dwóch proszących Apostołów. Janowi przypadło najlepsze miejsce w Wieczerniku, gdy znajdując się najbliżej Mistrza mógł ostatecznie się upewnić, że nie będzie już nowej Niedzieli Palmowej. Następnie zaś przypadło mu wyjątkowe miejsce na Golgocie - u stóp krzyża w godzinie Jezusowego konania. Jakub z kolei, jako jeden z pierwszych Apostołów, przelał krew męczeńską ścięty za rządów Heroda Agryppy (Dz Ap 12, 2). Nie wiedzieli, o jakie miejsca proszą. Nie rozumie Bożej logiki wielu ich spadkobierców zatroskanych o wymarzone życiowe pozycje. Pocieszające jest jednak to, że także i z tych, którzy nie rozumieją i...

1004

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]