Reklama

Inka

Inka

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Marcin Kościelniak"Inka 1946 to dokudrama prezentowana w ramach Sceny Faktu Teatru TV. Podobnie jak w "Śmierci rotmistrza Pileckiego, bohaterem spektaklu jest postać zasłużona w walce o niepodległą Polskę, a celem - przywrócenie jej osoby pamięci zbiorowej.
I

Inka to pseudonim Danuty Siedzikówny, sanitariuszki i łączniczki w V Brygadzie Wileńskiej AK, dowodzonej przez Zygmunta Szendzielorza "Łupaszkę". W 1946 roku niespełna 18-letnia dziewczyna została aresztowana przez UB i po brutalnych przesłuchaniach rozstrzelana na podstawie spreparowanych zeznań.

Wojciech Tomczyk (autor emitowanej niedawno w Jedynce "Norymbergi") scenariusz spektaklu oparł na materiałach Instytutu Pamięci Narodowej. Skrupulatność, z jaką zrekonstruowano fakty, może spotkać się jedynie z uznaniem - wątpliwości budzi sposób, w jaki poddano je dramaturgicznej obróbce. Rzecz koncentruje się na ukazaniu różnych postaw: od bezwzględnych ubeków, poprzez zastraszonych milicjantów, po niezłomną Inkę. Bohaterka, która w imię wolnej Polski nie wydaje swojego dowódcy, ukazana została jako wzór patriotki. Nie sposób z tym dyskutować. Jest także śliczna,...

1674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]