Reklama

Inka

Inka

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Marcin Kościelniak"Inka 1946 to dokudrama prezentowana w ramach Sceny Faktu Teatru TV. Podobnie jak w "Śmierci rotmistrza Pileckiego, bohaterem spektaklu jest postać zasłużona w walce o niepodległą Polskę, a celem - przywrócenie jej osoby pamięci zbiorowej.
I

Inka to pseudonim Danuty Siedzikówny, sanitariuszki i łączniczki w V Brygadzie Wileńskiej AK, dowodzonej przez Zygmunta Szendzielorza "Łupaszkę". W 1946 roku niespełna 18-letnia dziewczyna została aresztowana przez UB i po brutalnych przesłuchaniach rozstrzelana na podstawie spreparowanych zeznań.

Wojciech Tomczyk (autor emitowanej niedawno w Jedynce "Norymbergi") scenariusz spektaklu oparł na materiałach Instytutu Pamięci Narodowej. Skrupulatność, z jaką zrekonstruowano fakty, może spotkać się jedynie z uznaniem - wątpliwości budzi sposób, w jaki poddano je dramaturgicznej obróbce. Rzecz koncentruje się na ukazaniu różnych postaw: od bezwzględnych ubeków, poprzez zastraszonych milicjantów, po niezłomną Inkę. Bohaterka, która w imię wolnej Polski nie wydaje swojego dowódcy, ukazana została jako wzór patriotki. Nie sposób z tym dyskutować. Jest także śliczna,...

1674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]