Reklama

Ładowanie...

Inka

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Marcin Kościelniak"Inka 1946 to dokudrama prezentowana w ramach Sceny Faktu Teatru TV. Podobnie jak w "Śmierci rotmistrza Pileckiego, bohaterem spektaklu jest postać zasłużona w walce o niepodległą Polskę, a celem - przywrócenie jej osoby pamięci zbiorowej.
I

Inka to pseudonim Danuty Siedzikówny, sanitariuszki i łączniczki w V Brygadzie Wileńskiej AK, dowodzonej przez Zygmunta Szendzielorza "Łupaszkę". W 1946 roku niespełna 18-letnia dziewczyna została aresztowana przez UB i po brutalnych przesłuchaniach rozstrzelana na podstawie spreparowanych zeznań.

Wojciech Tomczyk (autor emitowanej niedawno w Jedynce "Norymbergi") scenariusz spektaklu oparł na materiałach Instytutu Pamięci Narodowej. Skrupulatność, z jaką zrekonstruowano fakty, może spotkać się jedynie z uznaniem - wątpliwości budzi sposób, w jaki poddano je dramaturgicznej obróbce. Rzecz koncentruje się na ukazaniu różnych postaw: od bezwzględnych ubeków, poprzez zastraszonych milicjantów, po niezłomną Inkę. Bohaterka, która w imię wolnej Polski nie wydaje swojego dowódcy, ukazana została jako wzór patriotki. Nie sposób z tym dyskutować. Jest także śliczna,...

1674

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]